Facebook Pixel Έκπληξη από Μεντβέντεφ - Συνέτριψε τον Τζόκοβιτς και κατέκτησε το US Open! (ΒΙΝΤΕΟ)
Άλλα Σπορ
| 2021-09-13 09:50:00

Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ στέφθηκε πρωταθλητής στο US Open και πανηγύρισε τον πρώτο Grand Slam τίτλο της καριέρας του τα ξημερώματα, κερδίζοντας με εντυπωσιακό τρόπο τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό της Νέας Υόρκης.

Μετά από 2 ώρες και 16 λεπτά αγώνα, ο Ρώσος πρωταθλητής, Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, συνέτριψε τον Σέρβο, με 6-4, 6-4, 6-4 και πέτυχε την σπουδαιότερη νίκη της καριέρας του.

Ο «Νόλε» έχασε την ευκαιρία να ξεπεράσει τους Φέντερερ και Ναδάλ στη λίστα με τις περισσότερες κατακτήσεις Grand Slam διοργανώσεων (έχουν από 20) και δεν κατάφερε να μιμηθεί τον Ροντ Λέιβερ, ώστε να γίνει ο πρώτος άνδρας που κατακτά και τα τέσσερα Grand Slams σε μια σεζόν, μετά το 1969 και τον θρυλικό Αυστραλό.

Στον τελικό ο Τζόκοβιτς έκανε πολλά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Μεντβέντεφ και έτσι ο 25χρονος έγινε ο πρώτος Ρώσος που κατακτά το US Open, μετά τον Μάρατ Σάφιν, που πήρε το τουρνουά στη Νέα Υόρκη πριν 21 χρόνια (2000).