Facebook Pixel Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός: Δεύτερη νίκη για τον Παναθηναϊκό με τον Φοίνικα και πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ
Άλλα Σπορ
| 2022-05-05 21:28:00

Δεύτερη νίκη για τον Παναθηναϊκό με τον Φοίνικα και πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ

Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κέρδισε για δεύτερη φορά στον ημιτελικού του Λιγκ Καπ την ομάδα από την Σύρο και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Φοίνικας Σύρου - ΠαναθηναϊκόςΟι «πράσινοι» μπήκαν πολλοί συγκεντρωμένοι αποκτώντας μίνι προβάδισμα τριών πόντων , μετά τα καλά σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν άμεση αντίδραση και βρήκαν τον τρόπο για να ισοφαρίσουν (6-6) και εν συνεχεία να πάρουν προβάδισμα τριών πόντων (14-11 και 16-13).

Εκεί, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πήρε timeout το οποίο χάλασε το ρυθμό των Συριανών, με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί επιθετικό σερί και να ισοφαρίζει σε 17-17 και να παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ με διαφορά τριών πόντων (17-20). Ο Φοίνικας προσπάθησε να απαντήσει, όμως οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά που είχαν αποκτήσει, τελειώνοντας με 25-22, για το 1-0 στα σετ.

Το δεύτερο σετ μετετράπη σε παράσταση για ένα ρόλο, με την ομάδα του Φοίνικα να κάνει ένα από τα καλύτερα της σετ της φετινής χρονιάς. Ο Παναθηναϊκός από την αρχή βρέθηκε σε θέση κυνηγού, με την ομάδα της Σύρου να ανακτά από τους πρώτους πόντους προβάδισμα ασφαλείας (10-3).

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την κακή απόδοση του Παναθηναϊκού κυριάρχησαν και έχοντας φτάσει σε διψήφια διαφορά (18-8), δια περιπάτου ισοφάρισαν σε 1-1 στα σετ, με σκορ 25-12.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Μιλενκόσκι με κεκτημένη ταχύτητα πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (5-2), με τον Παναθηναϊκό να κάνει προσωρινά την ανατροπή (6-7). Βέβαια, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα, φτάνοντας στο +4 (16-12) από τους  «πράσινους».

Για ακόμα μία φορά, ένα timeout του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στάθηκε κομβικό χαλώντας το ρυθμό των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» από εκείνη τη στιγμή έτρεξαν ένα σερί 1-8 (17-22) και κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 25-21, για το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός, με εξαίρεση τη στιγμή που ο Φοίνικας βρέθηκε μπροστά με 4-3, είχε το προβάδισμα. Στα μέσα του  σετ πήρε διαφορά δύο πόντων (14-16), με τους γηπεδούχους να απαντούν με τους Φράγκο και Κόστα για το 18-17. Εν τέλει οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέκτησαν το υπέρ τους σκορ (18-20) για να τελειώσουν το σετ και το ματς.

Τα σετ: 22-25, 25-12, 21-25, 22-25

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνκσι): Μιχάλοβιτς 20π. (19/35επ., 1 άσσος), Παπαλεξίου 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 6 (3/6, 3 μπλοκ), Κόστα 11 (7/17επ., 4 μπλοκ), Καπετανίδης 9 (6/15επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 45%αρ.), Φράγκος 15 (13/32επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 79%υπ., 58%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 73%υπ., 46%αρ.), Παπαδόπουλος, Παπαγγελόπουλος, Γαλιώτος, Κωνσταντινίδης (λ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 15π. (13/22επ., 2 μπλοκ, 75%υπ., 71%αρ.), Γιάκομπσεν 4 (1/1επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 11 (8/14επ., μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 9 (7/17επ., 2 άσσοι, 59%υπ., 23%αρ.), Βαν ντε Ντρις 11 (11/31επ.), Στάλεκαρ 11 (8/9επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 58%υπ., 21%αρ.), Συναδινός (λ), Ρουσσόπουλος, Μπάσης, Μάρκου, Ράπτης.

Πηγή: sdna.gr