Facebook Pixel Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: "Αυτοκτονία" Παναθηναϊκού και θρίαμβος για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι!
Άλλα Σπορ
| 2022-05-06 20:30:00

"Αυτοκτονία" Παναθηναϊκού και θρίαμβος για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι!

Ο Παναθηναϊκός ήταν άφαντος για δυο σετ, συνήλθε κι είχε στα χέρια του την ισοφάριση αλλά έκαναν μοιραία λάθη στο 17-20 και ο Ολυμπιακός με κορυφαία τη Σάλας έφτασε στο 3-1 σετ και απέχει μια νίκη από τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα στη σειρά των τελικών κόντρα στον Παναθηναϊκό, με 2-1, παίρνοντας τη νίκη στο αθλητικό κέντρο «Μελίνα Μερκούρη» με σκορ 3-1 στα σετ (25-23, 25-22, 20-25, 26-24).

Το ματς:

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ και τις παίκτριες του Παναθηναϊκού να βρίσκονται σε θέση κυνηγού.

Ένα τάιμ-άουτ του Γκάιτς χάλασε τον ρυθμό του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να πάρει προσωρινά προβάδισμα (18-19). Από εκεί και πέρα οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο έως το 23-23 με τις γηπεδούχους να κάνουν το απαραίτητο σερί (2-0) στη συνέχεια για να κλείσουν το σετ για το 1-0.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, προηγουμένως με μηδέν – τρία ωστόσο οι παίκτες του ολυμπιακού βρήκαν άμεσα απάντηση ισοφαρίζοντας σε 4-4.

Το μπλοκ και η επίθεση του Παναθηναϊκού δεν λειτούργησαν σωστά, γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο ο Ολυμπιακός για να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων δύο φορές (14-10 και 20-16) μέσα στο σετ.

Και πάλι, όμως οι παίκτριες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 20-20. Το τέλος του σετ βρήκε τον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί 3-1 και να παίρνει ξανά προβάδισμα (23-21) το οποίο διατήρησε για να κλείσει με 25-22 το σετ κάνοντας το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ χρειάστηκε, επειγόντως, να βγάλει αντίδραση. Βελτίωσε το μπλοκ του, αλλά και την υποδοχή του και κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα του Ολυμπιακού (10-11). Οι παίκτριες του Γκάιτς, σε σχέση με τα άλλα σετ, δεν έχασαν το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει, φτάνοντας στο 17-20.

Από τη μεριά τους οι παίκτριες του Παρίζι, δεν κατάφεραν να μειώσουν με τις «πράσινες» να κερδίζουν με 25-20 το σετ και να μειώνουν σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτριες του Γκάιτς προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ που είχαν αποκτήσει. Έχοντας πολύ καλό ρυθμό προηγήθηκαν με τρεις πόντους (2-5), διατηρώντας έως τα τέλη του σετ αυτό το προβάδισμα, φτάνοντας στο 17-20.

Ωστόσο, με δύο πόντους της Κελεσίδη και ένα μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20. Αυτό προκάλεσε την... κατάρρευση των παικτριών του Παναθηναϊκού, οι οποίες αν και πήραν δύο φορές το προβάδισμα (21-22 και 22-23) δεν κατάφεραν να χτίσουν επιθετικό σερί, δίνοντας την ευκαιρία στις παίκτριες των Πειραιωτών να ισοφαρίσουν και εν τελεί να κλείσουν στην παράταση το σετ και το ματς με 26-24.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24

ΠΗΓΗ: sdna.gr