Facebook Pixel Μεσογειακοί Αγώνες: Απανωτές επιτυχίες: "Χρυσός" ο Βαζαίος - Δύο μετάλλια σε λιγότερο από δύο ώρες ο Μάρκος!
| 2022-07-03 22:36:00

Οι Έλληνες αθλητές έδωσαν συνέχεια στις μεγάλες εμφανίσεις τους στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν.

Δύο ακόμα μετάλλια πρόσθεσε στη συλλογή της στους Μεσογειακούς Αγώνες, μετά τις επιτυχίες Μάρκου και Ντουντουνάκη.

Ο Ανδρέας Βαζαίος πήρε την πρώτη θέση στα 200μ. μικτή ατομική με 1:58.83, από κοινού με τον Αλγερινό Τζαουάντ Σιούντ, που σημείωσε ακριβώς τον ίδιο χρόνο.

Ο 28χρονος κολυμβητής σημείωσε μάλιστα την καλύτερη φετινή του επίδοση, δημιουργώντας προσδοκίες ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που ακολουθεί.

Πολύ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δημήτρης Μάρκος, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο των 400μ. ελεύθερο, ενώ λίγη ώρα αργότερα κατέκτησε και δεύτερο μετάλλιο, αυτή τη φορά ασημένιο, στα 1.500μ. ελεύθερο.

Ο Ελληνας πρωταθλητής έδωσε ξανά μάχη με τον Γάλλο Γιορίς Λεβί Μπουσό, όπως και στα 400μ., αλλά αυτή τη φορά τερμάτισε δεύτερος με 15:11.47, έναντι 15:10.11 του αντιπάλου του. Ο Μάρκος, ο οποίος προηγείτο μέχρι 250μ. πριν το τέλος, βελτίωσε κατά περίπου οκτώ δευτερόλεπτα το ατομικό του ρεκόρ.