Facebook Pixel Παναθηναϊκός: Νίκη... υπέρβαση για τον Παναθηναϊκό και πλεονέκτημα για πρόκριση στους "16"
| 2022-12-14 19:25:00

Νίκη... υπέρβαση για τον Παναθηναϊκό και πλεονέκτημα για πρόκριση στους "16"

Παναθηναϊκός: Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του την εφετινή αγωνιστική περίοδο και νίκησε (με ανατροπή) την πρωτοπόρο του γαλλικού πρωταθλήματος Ναντ με 3-1 σετ (23-25, 25-18, 25-19, 25-17) στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-1, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» του Challenge Cup Γυναικών.

Οι «Πράσινες» πήραν σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τη φάση των «16» και στον επαναληπτικό της επόμενης Τρίτης (20/12, 21:00) χρειάζονται δύο σετ για να την κατακτήσουν.

Οι γηπεδούχες δεν ξεκίνησαν καλά κι έχασαν το πρώτο σετ, αλλά επανάκαμψαν άμεσα και με Αντόρα Ανάε να παίρνει όλο το βάρος στην υποδοχή (40 υποδοχές σε 4 σετ) και την Μάρθα Ανθούλη να κυριαρχεί στην επίθεση δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στις Γαλλίδες.

Στο πρώτο σετ ο αγώνας πήγε πόντο-πόντο, με τις Γαλλίδες να συντηρούν ένα μικρό προβάδισμα και να φτάνουν στο 21-24. Με επίθεση της Ανάε έγινε το 22-24, η ίδια μείωσε στον πόντο με άσσο, αλλά η Γιάσπερ με επίθεση έγραψε το 23-25.

Από εκεί και πέρα όμως η κατάσταση αντιστράφηκε, ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κυριάρχησε απόλυτα, κατακτώντας άνετα τα επόμενα τρία σετ.

«Θεωρώ ότι κάναμε ένα καλό παιχνίδι στο πρώτο μεταξύ μας ματς με τη Ναντ. Ξέρουμε πολύ καλά ότι το γαλλικό πρωτάθλημα έχει πολύ υψηλό επίπεδο και αυτή τη στιγμή η Ναντ είναι πρώτη, άρα πρόκειται για μια ομάδα με μεγάλη ποιότητα», σχολίασε ο τεχνικός του «τριφυλλιού», Γιάννης Καλμαζίδης.

«Όλα είναι αλληλένδετα μεταξύ τους ωστόσο όταν είναι καλή η υποδοχή μπορούν να ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα σωστά. Εμείς θεωρώ ότι ακολουθήσαμε το πλάνο μας και πήραμε τον ρυθμό από τον παλμό που μας δόθηκε και πλέον προετοιμαζόμαστε για την ρεβάνς. Εκεί θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι το οποίο εμείς πάμε επίσης να νικήσουμε», πρόσθεσε.

Η Αντόρα Ανάε υπογράμμισε: «Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη, ωστόσο ήταν το πρώτο ματς και πρέπει να δείξουμε την ίδια αποφασιστικότητα και στο δεύτερο ματς.

Θεωρώ ότι το κλειδί ήταν ότι είχαμε τεράστια συγκέντρωση σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν ξεφύγαμε ποτέ από το πλάνο μας. Ο κόσμος μας είναι πάντα εδώ και μας βοηθάει πλέον κοιτάμε την ρεβάνς».

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Ναντ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Ανάε 18 (15/21 επ., 3 άσσοι, 68% υπ. - 43% άριστες), Γκρότους 12 (12/27 επ., 74% υπ. - 47% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/8 επ.), Ανθούλη 23 (18/42 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Μέντιτς 11 (7/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 73% υπ. - 64% άριστες), Νικολογιάννη, Μερκούρη.

ΝΑΝΤ (Σιρίλ Βαταναρά): Κιν 10 (6/9 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Τασίρο 2 (2/3 επ.), Γιάσπερ 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-53% άριστες), Γκομάν 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.-41% άριστες), Μιμς 13 (10/43 επ., 3 μπλοκ), Σαγκέ 7 (5/12 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ρακοτοζαφί (λ, 48% υπ.-21% άριστες), λε Ρου (λ), Ρεσπό, Στούμλερ 2 (2/6 επ.).