Facebook Pixel Αθλητικό Σαν Σήμερα: 6 Δεκεμβρίου

Σαν σήμερα 6 Δεκεμβρίου!

Αθλητικό Σαν Σήμερα: Το Sportdog παρουσιάζει τα γεγονότα που σημάδεψαν τη μέρα.

Δείτε τι συνέβη στις 6 Δεκεμβρίου:

1943: Ο κομισάριος του μπέιζμπολ Kenesaw Mountain Landis ανακοινώνει ότι οι ομάδες είναι ελεύθερες να χρησιμοποιούν έγχρωμους παίκτες, δικαίωμα που όμως δεν θα υιοθετηθεί μέχρι το 1947

1947: Η ΕΣΣΔ γίνεται μέλος της International Amateur Union και αποκτά το δικαίωμα της διοργάνωσης των Ολυμπιακών Αγώνων του 1948

1964: Το baseball επιτρέπει το free-agent draft, δηλαδή το σύστημα επιλογής παικτών γυμνασίων και κολλεγίων από τις μεγάλες ομάδες των διαφόρων πρωταθλημάτων.

1980: Κατά τη διάρκεια ληστείας σε σούπερ μάρκετ σκοτώνεται σε ηλικία 69 ετών ο Stefan Walasiewicz, ο οποίος υπήρξε... "νικήτρια" των 100μ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος 'ντζελες (2/8/1932) αφού αγωνίστηκε σαν γυναίκα με το όνομα Stanislawa Walasiewicz, γνωστή και ως Stella Walsh, ξεγελώντας τους διοργανωτές. Η νεκροψία θα αποδείξει ότι ποτέ δεν υπήρξε γυναίκα.

1987: Ο ΠΑΟΚ συντρίβει 6-1 τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα της Α' Εθνικής. Είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας ήττα των ερυθρολεύκων για το πρωτάθλημα.

1996: Οι Orlando Magic ισοφαρίζουν το χαμηλότερο σκορ στο ΝΒΑ από την χρήση του χρονομέτρου των 24" την περίοδο 1954-55 όταν χάνουν από τους Cleveland Cavaliers με 84-57

1998: Ο Νίκος Μαχλάς σκοράρει δύο φορές με τη Βίτεσε και γίνεται ο πρώτος ξένος σκόρερ όλων των εποχών στο ολλανδικό πρωτάθλημα με 31 γκολ, σπάζοντας το 29χρονο ρεκόρ του Σουηδού Ove Kindval της Φέγενορντ την περίοδο 1968-69, το οποίο είχε ισοφαρίσει ο Ronaldo την περίοδο 1995-96