Facebook Pixel 76-74: Του Αγίου ...Αντωνίου!
| 2011-02-17 22:57:00

76-74: Του Αγίου ...Αντωνίου!

Ζορίστηκε από τα τρίποντα της Κάχα Λαμποράλ, αλλά είναι ...Παναθηναϊκός και οι παίκτες του ξέρουν από κρίσιμα παιχνίδια! Αυτή τη φορά ήξεραν ο συγκλονιστικός Φώτσης και ο καθοριστικός Μπατίστ.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράνοβιτς νίκησε 76-74 την Κάχα στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Top-16 της Ευρωλίγκα και παρότι δεν κάλυψε και τη διαφορά των 7 πόντων που είχε χάσει πριν δυο βδομάδες στη Βιτόρια, έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.

Στο 1ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 4΄ είχε φτάσει σε διαφορά 11 πόντων (14-3), χάρη στο εκρηκτικό ξεκίνημα του Φώτση, που έβαλε τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του. Όμως, η Κάχα, παίζοντας σαν σε διαγωνισμό τριπόντων, κατάφερε γρήγορα να μαζέψει τη διαφορά και να κλείσει τη διαφορά στους 3 στο 10΄ (21-18), σκοράροντας μόνο έξω από τα 6,75μ. για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο (4/6 τρίποντα είχε ο Σαν Εμετέριο, 6/12 ολόκληρη η ομάδα)!

Τα τρίποντα συνεχίστηκαν και στη 2η περίοδο, με τον Λόγκαν να παίρνει τη σκυτάλη από τον Σαν Εμετέριο (4/5 τριπ.) και με τον Παναθηναϊκό να πρέπει να είναι ικανοποιημένος που υπό αυτές τις συνθήκες πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά ενός πόντου (40-39). Η Κάχα έκλεισε το ημίχρονο με 10/18 τρίποντα(!) και μόλις 4/6 δίποντα! Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε σε αυτό το διάστημα κυρίως στον Νίκολας (10π. με 3/6 τρίποντα), ο οποίος πήρε μπρος όταν "μπούκωσε" ο Φώτσης, που όμως τέλειωσε το ημίχρονο με 12 πόντους.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του τριφυλλιού, πάντως, δεν ήταν τα τρίποντα της Κάχα και η κακή περιφερειακή του άμυνα, αλλά τα τρία φάουλ του Διαμαντίδη, που προκαλούσαν πονοκέφαλο στον Ομπράντοβιτς.

Η Κάχα (πάλι με τον Λόγκα, που έφτασε στα 5/6) μπήκε με τρίποντο και στο 3ο δεκάλεπτο, ωστόσο κάπου εκεί η άμυνα του Παναθηναϊκού έσφιξε, τα τρίποντα στέρεψαν και ένα σερί 10-0 από το 25΄ ως το 27΄ έφερε τους πράσινους στο +9 (55-46). Πρωταγωνιστής; Πάλι ο Φώτσης, που και σκόραρε και κυριαρχούσε στις ρακέτες, φτάνοντας στους 19 πόντους (με μόνο ένα άστοχο σουτ τριών πόντων) και τα 8 ριμπάουντ.

Σκορ στο 30΄; 59-50. Και στο 32΄; 59-58, επειδή η Κάχα ξαναβρήκε τρίποντα, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός στέρευε με τη σειρά του, με τον Διαμαντίδη να μετράει τρία σερί άστοχα σουτ έξω από τη γραμμή. Πλέον, γινόταν μάχη, με τους Μπατίστ και Φώτση να οδηγούν τον Παναθηναϊκό στο +6 στο 39΄ (72-66) και τους Τελέτοβιτς, Μπατίστα (με καλάθι-φάουλ-αποβολή του Διαμαντίδη στα 38") να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα (72-72). Ακολούθησε μάγκικο καλάθι του Μπατίστ στα 28", δύο βολές του Χουέρτας στα 18", άλλες δύο του Μπατίστ στα 4" (76-74) και φάουλ του Σάτο στον Σαν Εμετέριο στην εκπνοή. Η πρώτη άστοχη βολή καθόρισε το αποτέλεσμα, καθώς ο Ισπανός υποχρεώθηκε να χάσει τη δεύτερη μήπως γίνει κάποιο θαύμα στα 2 δέκατα που απέμεναν, αλλά τέτοιο δεν έγινε κι ο Παναθηναϊκός πήρε τη δύσκολη αλλά καθοριστική νίκη με 76-74.

Πλέον, με νίκες στα δύο ματς που απομένουν, με Λιέτουβος Ρίτας στο ΟΑΚΑ και Μάλαγα στην Ισπανία, ο Παναθηναϊκός θα είναι πρώτος στον όμιλο και θα έχει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ απέναντι στη 2η ομάδα του 6ου ομίλου (μετέχουν Μπαρτσελόνα, Μακάμπι, Ολίμπια και Ρόμα).

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 10, Μπατίστ 12, Φώτσης 22 (11 ριμπάουντ και ...40 στο Ranking αξιολόγησης της Ευρωλίγκα), Σάτο 6, Νίκολας 12, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7, Βουγιούκας 3, Καλάθης.

Κάχα Λαμποράλ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Ρίμπας, Χουέρτας 17, Λόγκαν 20, Τελέτοβιτς 9, Μπατίστα 7, Σαν Εμετέριο 19, Όλεσον, Σόου 2, Μπάρατς, Μπιέλιτσα.