Facebook Pixel Πήρε φόρα ο ΚΑΟΔ
| 2012-10-27 21:28:00

Πήρε φόρα ο ΚΑΟΔ

Ο ΚΑΟΔ νίκησε τον... Λάζαρο Παπαδόπουλο και με το 89-78 πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη του και δεύτερη σερί στο πρωτάθλημα.

Τα... όργια του Λάζαρου Παπαδόπουλου, με 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν ήταν πανάκεια για τον μονοδιάστατο ΠΑΟΚ, μολονότι του χάρισαν αρχικά προβάδισμα (11-15, 21-25, 28-35). Όταν ο ΚΑΟΔ προσάρμοσε την άμυνά του και ο έμπειρος σέντερ κουράστηκε, μην μπορώντας να προσφέρει σκορ με την ίδια συνέπεια, το 28-38 και 32-44 ανατράπηκε.

Η ομάδα του Καλαφατάκη βρήκε τις λύσεις που απαιτούσαν οι συνθήκες, έφτασε στο 41-46 με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και προσπέρασε (μετά το 7-6) με 49-47. Αντίθετα με τον Δικέφαλο, ο ΚΑΟΔ είχε πλουραλισμό στο παιχνίδι. Πότε ο Νόουλς, πότε ο Πάλμερ, πότε ο Κακαρούδης, ακόμη και παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, έδωσαν επιθετική αξιοπιστία και έχρισαν τη δραμινή ομάδα αφεντικό του αγώνα.

Μάλιστα από το 56-55 και μετά η διαφορά άρχισε ν' ανοίγει πολύ. Το 67-60 στο 30' εξελίχθηκε σε 74-64 και 79-66 χωρίς ο ΠΑΟΚ να σηκώσει κεφάλι, χάνοντας για δεύτερη φορά μακριά από τη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-46, 67-60, 89-78

Πηγή: contra.gr