01/11/12 - 22:43

Τους "δικούς" του τους είδε, το ματς δεν το είδε... (ΒΙΝΤΕΟ)

27.177views

Εθιμοτυπική η επίσκεψη του Παναθηναϊκού στην Πόλη. Είδε τον Μπατίστ και τον Σάτο, αλλά τη Φενέρ ...ούτε που την είδε. Η τουρκική ομάδα ξέφυγε νωρίς και νίκησε άνετα 73-64.

Αγνώριστος παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία και γνώρισε την ήττα από την Φενέρμπαχτσέ Ούλκερ με 73-64. Αυτή ήταν η δεύτερη για τους «πράσινους» στην Ευρωλίγκα, που έχουν πλέον δύο νίκες-δύο ήττες.

Όσον αφορά την εικόνα του ματς, το «τριφύλλι» έκανε αμέτρητα λάθη (23 συνολικά) και μπόρεσε να κοντράρει την ομάδα των πρώην πράσινων Μπατίστ και Σάτο, μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και λίγο στο φινάλε του ματς, όπου ροκάνισε την διαφορά. Κορυφαίος για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ο Διαμαντίδης, ο οποίος αν και αγωνίστηκε με ένεση εξαιτίας ενός προβλήματος στον προσαγωγό, πέτυχε 12 πόντους με δύο εύστοχα τρίποντα, ενώ ο Μασιούλις είχε 14 και ο Ούκιτς με 11.

Για την Φενέρ 13 πόντους σημείωσε ο Μπογκντάνοβιτς και 12 ο Κάραμαν, που τον εκτέλεσαν στην δεύτερη περίοδο με τα τρίποντα τους, ενώ ο Μπατίστ είχε 6 (συνεχόμενους με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου) και ο Σάτο 7.

Ο «λαβωμένος» Μήτσος και τα ριμπάουντ...

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρεις συνεχόμενους πόντους του Ρομέιν Σάτο και την Φενέρ να φεύγει γρήγορα στο 6-2 , ωστόσο με τρίποντο του τραυματία Διαμαντίδη, ο οποίος έπαιζε με ένεση λόγω ενός προβλήματος στον προσαγωγό, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 6-5. Οι Τούρκοι στην πρώτη περίοδο κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να έχουν δύο και τρεις ευκαιρίες σε κάθε φάση για να σκοράρουν, κάτι που τους βοήθησε να φτάσουν στο 15-10. Οι «πράσινοι» από την άλλη ξεκίνησαν για ακόμα ένα ματς με τον Άρμοστρονγκ βασικό, ωστόσο γρήγορα ο Πεδουλάκης έριξε στο ματς τον Σχορτσανίτη και μάζεψε την διαφορά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να τον αντιμετωπίσουν με διπλά και τριπλά μαρκαρίσματα, όμως ο «Σόφο» προσαρμόστηκε γρήγορα και είτε πάσαρε έξω είτε τέλειωνε την φάση μόνος του. Το μόνο πρόβλημα ήταν πως λίγο πριν το 10', χρεώθηκε με το δεύτερο του φάουλ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Φενέρ να προηγείται 19-17.

Τρίποντα οι Τούρκοι, λάθη ο ΠΑΟ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν αγνώριστος και με πάρα πολλά λάθη στην επίθεση, δεκατρία στον αριθμό, βοήθησε την Φενέρ να ξεφύγει στην διαφορά. Σε αυτό βέβαια έπαιξαν ρόλο και τα επτά εύστοχα τρίποντα που είχαν οι Τούρκοι! Το «τριφύλλι» ξεκίνησε με τον Ούκιτς να ισοφαρίζει σε 19-19, ωστόσο μετά άρχισε το... βραχυκύκλωμα και η κατηφόρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 23-19 και 29-21 με τους Μπογκτάνοβιτς και Κάραμαν να εκτελούν με τρίποντα, ενώ ο ΠΑΟ μείωσε με γκολ-φάουλ του πολύ καλού Λάσμε σε 29-24. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε συνεχόμενα λάθη στις επόμενες επιθέσεις και κατάφερε να πετύχει και πάλι καλάθι με δύο βολές του Λάσμε στο 34-26. Ο Γκαμπονέζος όμως στην επιστροφή του στην άμυνα χρεώθηκε με αντιαθλητικό, το οποίο η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο καθώς σε μία επίθεση πέτυχε πέντε πόντους (δύο βολές και τρίποντο) και έφτασε στο 39-26! Τελικά, το ημίχρονο έκλεισε με κάρφωμα του Άρμστρονγκ που διαμόρφωσε το 42-29.

Ξέχασε να γυρίσει από τα αποδυτήρια...

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο! Με τον Παναθηναϊκό να κάνει δηλαδή λάθος και στις πέντε (!) πρώτες επιθέσεις του και από την άλλη την Φενέρ να πετυχαίνει τέσσερις πόντους με τον Μπατίστ και να φτάνει στο 46-29! Τελικά, οι «πράσινοι« πέτυχαν καλάθι με κάρφωμα του Ματσιούλις μετά από περίπου τέσσερα λεπτά αγώνα, ωστόσο ούτε αυτό βοήθησε στο να αλλάξει η κατάσταση ούτε και οι αλλαγές του Πεδουλάκη. Το «τριφύλλι» συνέχιζε να... πετάει επιθέσεις, ενώ στην απέναντι ρακέτα οι Τούρκοι αν και αστοχούσαν στα τρίποντα, έβρισαν πόντους αφού οι ψηλοί έπαιρναν τα ριμπάουντ και ευστοχούσαν κάτω από το καλάθι, κάνοντας έτσι το 56-37. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-41 με τον Διαμαντίδη να... τρώει την φανέλα από τα νεύρα του εξαιτίας των λαθών των συμπαικτών του.

Το πάλεψε, αλλά ήταν πια αργά!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να κυνηγήσει όποια ελπίδα είχε και κατάφερε στα πρώτα 4.30'' λεπτά να ροκανίσει την διαφορά. Με τρίποντο του Διαμαντίδη και πόντους κάτω από την ρακέτα έφτασε στο -12, 60-48, ωστόσο εκεί ήρθε η «μαχαιριά» από τον Μπρέμερ, ο οποίος στην λήξη της επίθεσης πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 15! Η φάση αυτή έβαλε... φρένο στα όνειρα των «πρασίνων» για επιστροφή στο ματς, αν και με ένα σερί 6-0 δύο λεπτά πριν το φινάλε, ο ΠΑΟ μείωσε σε 66-56. Εκεί όμως ο Σχορτσανίτης έχασε ένα μοναδικό λέι απ και το ματς χάθηκε οριστικά. Το τελικό σκορ ήταν 73-64 υπέρ των Τούρκων, με τον Ούκιτς να ευστοχεί σε τρίποντο στο τέλος του ματς.

Δεκάλεπτα: 19-17, 42-29, 58-41,

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 13, Ονάν 4, Σάτο 7, Μπρέμερ 8, Άντερσεν 2, Σαβάς 3, Μπατίστ 6, Καραμάν 12, Μπογκντάνοβιτς 13, Πρέλτζιτς 5.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Πάνκο 9, Ματσιούλις 14 (10 ριμπ.), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11, Λάσμε 7 (8 ριμπ., 2 τάπες), Τσαρτσαρής 2 (5 λάθη), Διαμαντίδης 12 (6 λάθη), Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 7 (7 ριμπ., 4 ασίστ).

Διαιτητές: Γιούνγκεμπραντ (Φινλανδία), Λότερμοζερ (Γερμανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία).