Facebook Pixel Άνετα η Ρεάλ, τα... χρειάστηκε η Μπάρτσα!
| 2012-11-02 00:49:00

Άνετα η Ρεάλ, τα... χρειάστηκε η Μπάρτσα!

Με νίκες συνέχισαν στην Ευρωλίγκα τόσο η Ρεάλ Μαδρίτης όσο και η Μπαρτσελόνα κόντρα σε Καντού και Παρτιζάν αντίστοιχα, μόνο που οι πρώτοι ήταν άνετοι ενώ οι Καταλανοί... ζορίστηκαν πολύ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της Καντού με 80-66 και σημείωσε την τρίτη νίκη της σε τέσσερα παιχνίδια. Κορυφαίος των νικητών ο Μπέγκιτς, πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Αραντόρι.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-26, 63-48, 80-66.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ντρέιπερ, Φερνάντες 14 (2), Πότσιους 2, Σουάρες 2, Ρέγιες 3, Μίροτιτς 14 (1), Ροντρίγκες, Γκόμες, Μπέγκιτς 17, Κάρολ 11 (2), Γιουλ 11, Σλότερ 6.

Καντού: Σκέκιτς, Σμιθ 7 (1), Μαρκοϊσβίλι 5 (1), Λέουνεν 13 (3), Ματσαρίνο 3 (1), Μπρουκς 13, Τάιους 5, Ταμπού, Αραντόρι 18, Κούζιν 2.

Από την άλλη η Μπαρτσελόνα, αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα, τελικά πήρε τη νίκη εντός έδρας κόντρα στην Παρτιζάν με 85-82 και συνέχισε με το απόλυτο στην Ευρωλίγκα. Οι Καταλανοί ξεκίνησαν πολύ καλά στο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο 37-37. Στην τρίτη περίοδο ο Χουέρτας πήρε την παρέα του από το χέρι και την οδήγησε στο +12 (67-55).

Τα πιτσιρίκια του Βουγιόσεβιτς, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και το ματς έγινε και πάλι… ντέρμπι στο 37’ με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 78-74. Ο Χουέρτας φώναξε και πάλι «παρών» σε εκείνο το σημείο και με πέντε συνεχόμενους πόντους κράτησε τους «μπλαουγκράνα» σε θέση οδηγού.

Δεκάλεπτα: 23-15, 37-37, 67-55,85-82

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6, Χουέρτας 24 (6/7τριπ, 5ριμπ, 8ασ), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 14 (4), Γιασικεβίτσιους 4, Τοντόροβιτς 2, Γουάλας 6 (2), Ίνγκλις, Ραμπασέδα 3, Λόρμπεκ 3, Τζαβάι 16, Τόμιτς 4.

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Τόμας 4, Μιλουτίνοφ 4, Γουέστερμαν 13 (1), Λούτσιτς 9 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 7, Γκάγκιτς 2, Μούσλι 14, Τζέκιτς, Γκόρντον 5, Αντούσιτς 7, Μπερτάνς 17.