Facebook Pixel Αλλού το όνειρο κι Αναντολού το θαύμα!
| 2012-11-23 00:34:00

Αλλού το όνειρο κι Αναντολού το θαύμα!

Ο Ολυμπιακός ήταν όνειρο στο ματς με την Αναντολού, άγγιξε το θαύμα αλλά τελικά δεν κατάφερε να καλύψει το -26 της Πόλης. Πάντως, διέλυσε 75-53 την Εφές στο ΣΕΦ και κλείδωσε την πρόκριση στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο ΣΕΦ την Εφές, θέλοντας να πάρει τη νίκη και τη ρεβάνς για την βαριά ήττα που είχε υποστεί στη Πόλη με 98-72 στη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Οι Τούρκοι πάντως μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν από τα μέσα της πρώτης περιόδου ένα μικρό προβάδισμα (10-15), τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έψαχνε τα πατήματά του. Οι περίπου 8000 φίλοι των Πρωταθλητών Ευρώπης που βρέθηκαν στο ΣΕΦ βοήθησαν τους παίκτες του Μπαρτζώκα να βρουν ρυθμό και στο τέλος να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 23-20 τη στιγμή που ο Σπανούλης με τον Παπανικολάου ανέβαζαν στροφές.

Η άμυνα των «ερυθρολεύκων» ήταν το... κλειδί στη δεύτερη περίοδο, καθώς επιθετικά μπορεί να υπήρχαν προβλήματα αλλά οι μόλις έξι πόντοι που σημείωσαν οι Τούρκοι έδειξαν ότι η αμυντική λειτουργία σε συνδυασμό με το «μπλοκάρισμα» του Βούγιασιτς (0/4 δίποντα και 1/2 βολές στο ημίχρονο) έδιναν τα ηνία στον Ολυμπιακό.

Έτσι λοιπόν το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +9 (35-26), αλλά το ματς είχε δρόμο ακόμα.

Πάτησε γκάζι, πλησίασε τη διαφορά

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές αιφνιδίασε και με ένα σερί 5-0 μείωσε γρήγορα σε 35-31, αλλά ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση καθώς ένα λάθος του Βούγιασιτς και το τρίποντο του Παπανικολάου έδωσε ξανά «ανάσα».

Μέχρι εκεί ήταν τα... ψωμιά των Τούρκων και ο Ολυμπιακός όχι μόνο να ξεφεύγει στο σκορ, αλλά να φτάνει στο +21 (58-37) και να αρχίζει να κοιτάει την διαφορά των 26πόντων με τους οποίους είχε γνωρίσει την ήττα στο ματς της Πόλης.

Στους 24 πόντους που σημείωσε ο Ολυμπιακός στη τρίτη περίοδο κορυφαίος ήταν ο Παπανικολάου που έφτασε στο τέλος του δεκαλέπτου τους 15 πόντους και με τα τρίποντά του εκτίναξε την διαφορά σε ένα κρίσιμο σημείο.

Το +17 (59-42) έδινε ουσιαστικά τη νίκη και πλέον στο μυαλό υπήρχε η διαφορά. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την εντυπωσιακή του εμφάνιση, πατώντας της Εφές και μέχρι το τέλος βρισκόταν μία άμυνα και ένα σουτ μακριά από το +26. Tελικά αυτό δεν έγινε με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 75-53 και κρατάει γερά τη δεύτερη θέση στον όμιλό του.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-26, 59-42, 75-53

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6 (5ριμπ), Λο 10, Άντιτς 5 (1), Σπανούλης 14 (5ριμπ), Περπέρογλου 9 (1), Σλούκας 4, Μαυροειδής, Πάουελ 2, Πρίντεζης 8 (7ριμπ), Παπανικολάου 17 (4/7τριπ, 6ριμπ), Μάντζαρης.