Facebook Pixel Ριφιφί στην Μοντεπάσκι!
| 2013-03-15 00:28:00

Ριφιφί στην Μοντεπάσκι!

Ο Ολυμπιακός με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο νίκησε την Σιένα με 68-67 και έκανε τεράστιο βήμα για την δεύτερη θέση, αφήνοντας τους Ιταλούς να... ψάχνονται για την τράπεζά τους.

Ο Ολυμπιακός που δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, πήγε στη Τοσκάνη για το διπλό και το πήραν!

Μπορεί οι Πρωταθλητές Ευρώπης να μπήκαν δυνατά στο «Παλαέστρα», αλλά γρήγορα η Σιένα κατάφερε να ισορροπήσει και το ματς να πάει από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο στη κόψη του ξυραφιού. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει, με τους Ιταλούς να έχουν κλείσει τον Σπανούλη ο οποίος βοηθούσε περισσότερο στη δημιουργία παρά στο σκοράρισμα.

Για να αισθάνεσαι σίγουρος για την ασφάλιση του αυτοκινήτου σου, Anytime με την εγγύηση της INTERAMERICAN

Ο Κανγκούρ που ήταν ο κορυφαίος της Σιένα δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, ωστόσο μέχρι το ημίχρονο όσες φορές και να έπαιρνε κάποια διαφορά η ιταλική ομάδα οι «ερυθρόλευκοι» έβρισκαν την απάντηση. Έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 37-36 υπέρ της Σιένα.

Οι 13 πόντοι στην τρίτη περίοδο που έβαλε ο Ολυμπιακός έδωσαν στην Σιένα την ευκαιρία να πάει στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο με προβάδισμα 5πόντων (54-49).

Η ψυχή των Ελλήνων όμως και συγκεκριμένα των Σπανούλη και Παπανικολάου έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά στα σκορ! Ο Σπανούλης αρχικά έκανε το 56-54 7,30 από το τέλος, ενώ στη συνέχεια ήρθε ο Παπανικολάου με τρίποντο για να ανεβάσει την διαφορά στο +5 με 61-56. Το εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε στον Ολυμπιακό τη μεγάλη νίκη και μπορεί να μη κάλυψε την διαφορά του πρώτου αγώνα, όμως με το 68-67 πήρε την πρόκριση και βλέπει την δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-36, 54-49, 67-68

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 8 (0/5τριπ), Εζέ 6 (9ριμπ), Καραρέτο 3 (1), Κανγκούρ 14 (2/5τριπ), Σανικίτζε 2, Ορτνέρ 5, Τζάνινγκ 14 (3/6τριπ), Χάκετ 4, Μος 11 (3/8τριπ).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10 (11ριμπ), Λο 7, Άντιτς 9 (3/7τριπ), Σπανούλης 10 (1/4τριπ,5ασ), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 8, Σλούκας 11 (1/5τριπ, 5ριμπ), Πάουελ, Πέρκινς, Παπανικολάου 11 (3/6τριπ, 7ριμπ).