Facebook Pixel Οι άθλιοι του στέρησαν τον άθλο...
| 2013-04-25 23:54:00

Οι άθλιοι του στέρησαν τον άθλο...

Με το ζόρι τον απέκλεισαν τον Παναθηναϊκό από την Ευρωλίγκα. "Σημάδεψαν" με φάουλ τον Μήτσο από την αρχή και βοήθησαν την Μπάρτσα όσο χρειάστηκε για να νικήσει 64-53 και να προκριθεί με 3-2. Μπάρτσα - Ρεάλ στο F4.

Με 100πιστούς πήγε ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη για να τα παίξει όλα για όλα κόντρα στη Μπαρτσελόνα, όμως από την αρχή ο Λαμόνικα με την παρέα του έδειξαν τις διαθέσεις τους...

Το χειρότερο δυνατό σενάριο ήταν γεγονός για τον Παναθηναϊκό πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά στο ματς, καθώς ο Διαμαντίδης με εξαίρεση το πρώτο φάουλ χρεώθηκε με άλλα δύο ανύπαρκτα! Έτσι ο Αργύρης Πεδουλάκης δεν είχε πολλά περιθώρια και έβγαλε τον αρχηγό, με αποτέλεσμα οι Καταλανοί να πάρουν νωρίς-νωρίς το προβάδισμα και τη διαφορά (28-14).

Για να αισθάνεσαι σίγουρος για την ασφάλιση του αυτοκινήτου σου, Anytime με την εγγύηση της INTERAMERICAN

Ο καταιγισμός των Καταλανών συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πολλά ριμπάουντ και ο Διαμαντίδης έπρεπε να μπει παρά το ρίσκο και η αντεπίθεση ξεκίνησε. Η διαφορά μειώθηκε μέχρι και τους 9 πόντους (42-33), αλλά το γεγονός πως η άμυνα του Τριφυλλιού δεν είχε τον 3D έκανε την κατάσταση δύσκολη. Τελικά το ημίχρονο τελείωσε με την Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ με 44-33 και όλα ήταν ανοιχτά.

Μόλις 1τρίποντο είχε ο Παναθηναϊκός στο ματς μετά από τρία δεκάλεπτα και αυτό ήταν που πλήγωνε τους «πράσινους». Ωστόσο και οι Καταλανοί δεν έβρισκαν λύσεις απέναντι στην πολύ καλή άμυνα του Παναθηναϊκού και είδαμε στη τρίτη περίοδο συνολικά μόλις 17 πόντους (7-10)!

Η άμυνα ήταν εξαιρετική, όμως όταν δεν βάζεις την συνέχεια τα καλάθια και το τρίποντο είναι άγνωστη λέξη τότε δεν μπορείς να νικήσεις. Ο Παναθηναϊκό όσο και να πάλεψε, όσο και να έκανε τους Καταλανούς να... φτύσουν αίμα στην επίθεση δεν ήταν ικανός να βρει τις επιθετικές λύσεις.

Ο Ναβάρο με τα καθοριστικά και τα 19επιθετικά ριμπάουντ που πήρε η Μπαρτσελόνα έβαλαν στον Παναθηναϊκό το τέλος στην φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια, αν όμως οι διαιτητές δεν έδιναν τα αστεία φάουλ ίσως να μιλάγαμε για άλλο ματς και όχι για το 64-53 το οποίο έστειλε τους Μπλαουγκράνα στο Final Four του Λονδίνου.

Tα δεκάλεπτα: 28-14, 44-33, 51-43, 64-53

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα (0/2διπ), Χουέρτας 10 (2/6διπ, 2/7τριπ, 3ριμπ, 2ασ), Αμπρίνες 2 (1/3διπ, 0/2διπ, 1ριμπ), Ναβάρο 15 (3/7διπ, 3/10τριπ, 3ριμπ, 4λαθ, 1ασ), Γιασικεβίτσιους 6 (6/6βολ, 0/1διπ, 2ριμπ, 2λαθ, 1ασ), Τοντόροβιτς 3 (1/2βολ, 1/3διπ, 4ριμπ), Γουάλας (0/1διπ, 4ριμπ, 1κοψ), Ίνγκλις 8 (1/3διπ, 2/5τριπ, 7ριμπ, 2ασ), Λόρμπεκ 6 (1/1βολ, 1/6διπ, 1/3τριπ, 6ριμπ, 1λαθ, 2ασ), Τζαουάι 9 (1/1βολ, 4/4διπ, 6ριμπ, 1κλεψ, 1λαθ, 1ασ), Τόμιτς 5 (3/4βολ, 1/2διπ, 7ριμπ, 1ασ).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3 (1/2βολ, 1/2διπ, 0/2τριπ, 2ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Ματσιούλις 9 (3/4βολ, 3/4διπ, 0/2τριπ, 4ριμπ, 2κλεψ, 1λαθ, 2ασ), Ούκιτς 7 (0/1βολ, 2/7διπ, 1/4τριπ, 1ριμπ, 3λαθ, 2ασ), Λάσμε 16 (4/4βολ, 6/11διπ, 7ριμπ, 1λαθ), Τσαρτσαρής 4 (2/4βολ, 1/1διπ, 4ριμπ), Διαμαντίδης 6 (3/6διπ, 0/3τριπ, 4ριμπ, 3ασ), Γκιστ 6 (3/4διπ, 0/4τριπ, 2ριμπ, 1ασ, 2κοψ), Μπανκς 2 (2/2βολ, 0/1τριπ), Σχορτσανίτης (0/3διπ, 2ριμπ).