Facebook Pixel Το όνειρο σταμάτησε στη Σερβία...
| 2013-08-17 20:37:00

Το όνειρο σταμάτησε στη Σερβία...

Το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήει τελικά η Εθνική Παίδων στο Ευρωμπάσκετ, καθώς η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη ηττήθηκε στον ημιτελικό με 65-49 από τη Σερβία.

Όπως και στον προημιτελικό με τη Γαλλία, η Εθνική μπήκε μουδιασμένα και δέχτηκε τους πρώτους πόντους του ματς, ενώ χρειάστηκε να περάσουν έξι αγωνιστικά λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι (2-4). Σταδιακά, ωστόσο, βρήκε λύσεις σε άμυνα και την επίθεση πλησιάζοντας στον πόντο (9-10) και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -2 (11-13). Η αντεπίθεση, ωστόσο, δεν είχε συνέχεια. Χάνοντας πολλά σουτ και ριμπάουντ, η ελληνική ομάδα επέτρεψε στους «πλάβι» να ξεφύγουν ακόμη και με +15 προτού κλείσει το ημίχρονο βρισκόμενη πίσω στο σκορ με 13 (23-36). Με 10/27 δίποντα και 0/5 τρίποντα, αλλά και χάνοντας τη μάχη των ριμπάουντ (24-16) η Εθνική δεν μπορούσε να μείνει κοντά στο σκορ.

Η εικόνα του ελληνικού συγκροτήματος δεν βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος. Χρειάστηκαν μόλις τριάμισι λεπτά για να βρεθεί στο -19 (26-45), ενώ παρότι ακολούθησε ένα σερί 7-0 (33-45), τα πολλά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους Σέρβους να ανακτήσουν τον έλεγχο και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας (36-53). Με τρίποντο του Στογιάνοβιτς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Σερβία έφτασε στο +20 (56-36). Παρά τις απέλπιδες προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο από το -14 και η Σερβία πανηγύρισε τη νίκη.

Η Εθνική είχε μόλις 20/49 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 6/12 βολές, ενώ έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (30-43).

Δεκάλεπτα: 11-13, 23-36, 36-53, 49-65