Facebook Pixel Έτοιμος να γίνει… Παγκόσμιος!
| 2013-10-05 03:40:00

Έτοιμος να γίνει… Παγκόσμιος!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της πρωταθλήτριας Λατινής Αμερικης, Πινιέιρος με 81-70 στο πρώτο μεταξύ τους ματς και αγκάλιασε το Διηπειρωτικό. Σούπερ Περπέρογλου, Σπανούλης.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον πολύ κοντά στην κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου, καθώς επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι της πρωταθλήτριας Λατινής Αμερικης, Πινέιρος με 81-70 και πλέον θέλει άλλη μία νίκη (ή έστω ήττα με μικρότερη διαφορά) στο μεταξύ τους παιχνίδι την Κυριακή στις 17.30 για να κατακτήσει τον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Εξαιρετικοί  για τους Πειραιώτες, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Λο, Μαυροειδή και Παπαπέτρου, ήταν ο Περπέρογλου που… τράβηξε το σκορ στην αρχή με 15 πόντους, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης, αν και άποντος στο πρώτο ημίχρονο, έκλεισε το ματς με 18 πόντους και 8 ασίστ και έδειξε πως ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε από το Ευρωμπάσκετ. Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε φυσικά και ο Ντάνστον ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, βοηθώντας πολύ στην ρακέτα, ενώ 10 είχε ο Λοτζέσκι.

Με Περπέρογλου και καλή άμυνα…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο παιχνίδι αρκετά καλά και ευτύχησε να προηγηθεί 9-4, με τον Στράτο Περπέρογλου να.. πυροβολεί από παντού. Οι Πειραιώτες παίζοντας καλή άμυνα και δίνοντας στους Βραζιλιάνους την δυνατότητα να βαράνε μόνο τρίποντα, έκλεισαν μάλιστα το δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (15-11).

Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο, η Πινέιρος Σκάι βελτιώθηκε κάπως επιθετικά και με τον έμπειρο Σμιθ να βρίσκει εύκολους πόντους, όχι μόνο μείωσε, αλλά στο 16’ προσπέρασε κιόλας στο σκορ με 26-22. Ο Ολυμπιακός με τους Μπέγκιτς και Μάντζαρη το γύρισε και πάλι, 28-30, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Πρίντεζη για το 32-30.

Ο Σπανούλης… επέστρεψε!

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος αν και άποντος στα πρώτα 20 λεπτά, κατάφερε να ολοκληρώσει το ματς με 18 πόντους και 8 ασίστ. Άξιοι… βοηθοί του ήταν βέβαια ο Περπέρογλου, ο Ντάνστον και ο Πέτγουεϊ, οι οποίοι «έσπρωξαν» τον Ολυμπιακό στη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» επιστρέφοντας από την ανάπαυλα, μπήκαν… φουριόζοι και προηγήθηκαν 44-36 και 56-47, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 56-51 μετά από μακρινά σουτ των Βραζιλιάνων.

Στην τελευταία περίοδο ωστόσο, τα πράγματα έγιναν πιο απλά και η ομάδα του Γιώργο ΜΠαρτζώκα πήρε τη νίκη με μία διαφορά ασφαλείας ενόψει του δεύτερου ματς την Κυριακή το απόγευμα. Ο Ολυμπιακός, παρότι η Πινέιρος μείωσε σε 56-53 στα πρώτα λεπτά, πάτησε… γκάζι και κατάφερε να ξεφύγει 65-59 και 74-66, ενώ έκλεισε το ματς με νίκη 81-70.

Δεκάλεπτα: 11-15, 30-32, 51-56, 70-81.

Πινιέιρος Σκάι (Μορτάρι): Μπορατσίνι 11, Σμιθ 19, Σόουζα 2, Στόλγουορθ 26, Ταβερνάρι 12, Ντος Σάντος, Τόιλοϊ, Περέιρα.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Ντάνστον 11, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 15, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 4, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 8, Λοτζέσκι 10, Κατσίβελης, Σλούκας (δεν έπαιξε ο Αγραβάνης).