Facebook Pixel Μπήκαν με το δεξί οι Πατρινοί
| 2013-10-13 21:15:00

Μπήκαν με το δεξί οι Πατρινοί

Mε μπροστάρηδες τους Ουίλσον και Μπολντς ο Απόλλων Πατρών μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας στο κλειστό της Περιβόλας του Ηλυσιακού με 80-65.

Ο Απόλλων μπήκε στο ματς πατώντας καλύτερα στο παρκέ και τρέχοντας σερί 7-0. Ο Ηλυσιακός απάντησε μειώνοντας σε 14-10, αλλά με επιμέρους 12-6 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα (26-16). Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα πίεσαν και με επιμέρους 9-2 μείωσαν στους πέντε (34-25) στη δεύτερη περίοδο, όμως οι Πατρινοί απάντησαν αμέσως και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με πλεονέκτημα 12 πόντων (47-35).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι φρόντισαν να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας μέχρι και το +18 (57-39). Περιόρισαν όσο μπορούσαν οι «κιτρινόμαυροι» στο τέλος του δεκαλέπτου (63-49). Η ομάδα του Νίκου Βετούλα μπήκε στην τελευταία περίοδο αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν στην έκπληξη. Έτσι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο τελικό 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 47-35, 63-49, 80-65