Facebook Pixel Μεγάλη Κηφισιά στο Ρέθυμνο!
| 2013-12-15 19:25:00

Μεγάλη Κηφισιά στο Ρέθυμνο!

Η Κηφισιά έκανε τρεις τις νίκες της στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ, με το 54-55 επί του Ρεθύμνου, στην Κρήτη, με τους γηπεδούχους να έχουν μοιραίο παίκτη στο τέλος τον Γκάμπριελ.

Η Κηφισιά βρήκε τον τρόπο να περιορίσει το Ρέθυμνο στους 10 πόντους, στην πρώτη περίοδο, με τους Λιακόπουλο και Μπάρλο να ηγούνται του 10-16 (10') που περιείχε και ένα 8-0 (έως το 8-16, στο 9.15'') σε 3'. Οι γηπεδούχοι είχαν 5/14 διπ. και 0/3 τριπ., με τους νεοφώτιστους στην Α1 να 'χουν 4/7 διπ. και 1/3 τριπ.

Ο Καλαμπόκης σκόραρε τους έξι πρώτους πόντους της ομάδας του στη β' περίοδο (18-19 -ο Γκάρετ ήταν το αντίπαλο δέος), με τον Χαρτ να δίνει το προβάδισμα στους Κρητικούς για πρώτη φορά στο 13.20 (20-19). Με κάρφωμα, ο Γκάρετ το επέστρεψε στην Κηφισιά, που έτρεξε ένα 9-2 έως το 23-30 (17'), με τρίποντα των Κομποδιέτα, Τσαλδάρη και Κακιούζη. Ο Κουμπούρας διαμόρφωσε σκορ ημιχρόνου (26-30), κάνοντας τα τρίποντα της παρέας του 2/9 στο πρώτο μισό (παρεμπιπτόντως, οι νησιώτες είχαν 4/4 διπ. και 2/6 τριπ., στο β' δεκάλεπτο και η Κηφισιά 2/6 διπ. και 3/7 τριπ., αλλά τα μισά λάθη -2 vs. 4).

Στην τρίτη πράξη, με σερί πόντους του Λιακόπουλου η διαφορά έφτασε και τους 9 πόντους (33-42, 2450), αλλά γρήγορα τρίποντα των Αγγελόπουλου, Λάτοβιτς και Καλαμπόκη... μάζεψαν την κατάσταση (42-42), πριν ο Βασίλιεβιτς υπογράψει το 42-44, του 30'.

Ο Γκάρετ είχε τέσσερα φάουλ, αλλά... αυτό δεν τον εμπόδισε να φτάσει τους 11π., σκοράροντας τους πρώτους έξι της τέταρτης περιόδου (42-60, 32.30''). Η διαφορά επέστρεψε στους 8 πόντους, με τον Κρόκερ (44-52), πριν συνεργαστούν οι γηπεδούχοι για το 51-53 (37.20''), για να ακολουθήσει σωρεία άστοχων σουτ και λαθών,ο Λάτοβιτς ευστόχησε σε μια βολή (54-53), ο Τσαλδάρης σε δύο (54-55), για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό. Εκεί ο Ράιτ αστόχησε σε τρίποντο (6/19 είχε το Ρέθυμνο), ο Κρόκερ έκανε λάθος (16 τα ομαδικά), ομοίως και ο Κουμπούρας (13 τα ομαδικά), ο Βασίλιεβιτς έκανε 0/4 τα τρίποντα του και ο Γκάμπριελ έχασε την ευκαιρία να σώσει την παρτίδα για τους Κρητικούς, καθώς αστόχησε από τα 6.75.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 26-30, 42-44, 54-55