Facebook Pixel "Βόμβα" Παρτιζάν με ΤΣΣΚΑ!
| 2014-01-18 00:42:00

"Βόμβα" Παρτιζάν με ΤΣΣΚΑ!

Δύο βολές του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς 24’’ πριν το τέλος έδωσαν τη νίκη στην Παρτιζάν κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (73-72), στο Βελιγράδι!

Η κατάμεστη "Kombank Arena" σε συνδυασμό με την επιστροφή του Βουγιόσεβιτς στον πάγκο έδωσαν ώθηση στους παίκτες της Παρτίζαν που ξεκίνησαν το παιχνίδι δυναμικά (7-4 στο 3'). Το... αρχικό μούδιασμα της ΤΣΣΚΑ αντιστράφηκε όταν ο Νέναντ Κρστιτς το... πήρε προσωπικά (10π.) και με πλήρη υπεροχή στα καλάθια αντέστρεψε την κατάσταση (9-12 στο 6'). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 15-14 (10').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια μέσα στο παρκέ και για μερικά δευτερόλεπτα έδειξαν να το μετοχοποιούν σε διαφορά (20-14), όμως όλα αυτά άλλαξαν όταν στο παρκέ επέστρεψε ο Κρστιτς. Ο Σέρβος σέντερ κοντά στη ρακέτα δεν είχε αντίπαλο, ενώ και με την βοήθεια των Φριντζόν, Τεόντοσιτς η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα επιμέρους 18-4 (24-32 στο 15'). Βλέποντας τους συμπαίκτες του να έχουν κολλήσει ανέλαβε δράση ο Κίνσεϊ κάτι που βοήθησε τους Σέρβους. Ο Αμερικανός μαζί με τους Μιλοσάβλιεβιτς και Μιλουτίνοφ απάντησαν στους Ρώσους με επιμέρους 10-3 κάτι που έστειλε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο με ανοικτούς λογαριασμούς (34-35 στο 20')

Αν το ημίχρονο έκλεισε με ξέσπασμα Παρτίζαν το δεύτερο άνοιξε με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει με 36-45 έχοντας τρέξει ένα επιμέρους 10-1 (στο 24'). Τα σκαμπανεβάσματα, όμως δεν τελείωσαν εδώ! Η ΤΣΣΚΑ χαλάρωσε την ίδια ώρα που οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς πατούσαν γκάζι. Αποτέλεσμα όλων αυτών; Νέο επιμέρους σκορ αυτή τη φορά για τους Σέρβους, οι οποίοι με ένα 14-3 από το -9 βρέθηκαν στο +2 (50-48 στο 28'). Η περίοδος έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία, καθώς το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 50-50.

Τα πράγματα πλέον είχαν σοβαρέψει για τα καλά και η χαλάρωση δεν χωρούσε πλέον σε κενάναν από τους δύο. Κίνσεϊ, Λοβέρν, Μπογκντάνοβιτς από τη μία πλευρά και το σέρβικο μπλοκ των Κρστιτς, Τεόντοσιτς και Ουίμς από την άλλη οδηγούσαν επιθετικά τις δύο ομάδες (53-55 στο 31', 58-57 στο 33', 60-60 στο 35'). Οι... πρωταγωνιστές δεν άλλαξαν στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως Κίνσεϊ και Μπογκντάνοβιτς έπαιζαν μόνοι τους εναντίον όλης της ΤΣΣΚΑ. Οι δύο τους σημείωσαν 9 69-70

Στο τελευταίο λεπτό και 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με το σκορ στο 71-70 ο Ουίμς πήρε φάουλ και έδειξε ψύχραιμο στις βολές (71-72). Η Παρτίζαν στα 24 δευτερόλεπτα εκδήλωσε επίθεση από το τρίποντο με τον Μπογκντάνοβιτς, όμως ο Χριάπα έκανε το φάουλ στέλνοντας τον Σέρβο στη γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο νεαρός γκαρντ έβαλε 2 στις 3 (73-72). Με ένα 24αρι στη διάθεση της ΤΣΣΚΑ η Παρτίζαν επέλεξε να μην κάνει φάουλ και να παίξει καθαρή άμυνα. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Ουίμς, ο οποίος επιχείρησε να κάνει ντράιβ χωρίς όμως να ευστοχήσει