Facebook Pixel "Ξεκόλλησε" ο Ίκαρος
| 2014-01-19 19:35:00

"Ξεκόλλησε" ο Ίκαρος

Ο Ίκαρος Χαλκίδας επιβλήθηκε με 89-78 του Ρεθύμνου στη 14η «στροφή» της Α1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν με τον Άσκα να προηγηθούν με 8-5 στο τρίτο λεπτό του ματς. Στη συνέχεια, όμως το Ρέθυμνο μπόρεσε με τους Ράιτ και Γκάμπριελ να περάσει μπροστά με 8-10. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα και για πέντε περίπου λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για να αποσπαστούν με πέντε πόντους στο 9 οι γηπεδούχους (24-19), ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Γκαγκαλούδη. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 29-19 με τρίποντο του Μανωλόπουλου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Στραντ έκανε το 32-19 για να μειώσει ο Χαρτ σε 32-21. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με τον Ράιτ να σημειώνει το 34-25 στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χαρτ έκανε το 34-27 και ο Στραντ ανέβασε με εύστοχο σουτ τριών πόντων την διαφορά στους δέκα πόντους (37-27). Ο Ράιτ μείωσε σε 37-29 και ο Ρίτσαρντς έκανε το 39-29, ενώ ο Ράιτ μείωσε σε 39-31.

Ο Ρίτσαρντς και πάλι σημείωσε το 41-34 και ο Στραντ με σουτ τριών πόντων έκανε το 44-34. Ο Σούτον με κάρφωμα πέτυχε το 46-34 και ο Μανωλόπουλος με τρίποντο έκανε το 49-36. Το ημίχρονο τελικά βρήκε τις δύο ομάδες στο 49-39 για τον Ίκαρο, καθώς ο Γκάμπριελ μείωσε για τους φιλοξενούμενους.

Στην τρίτη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα εννέα πόντων (64-55). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη με 89-78.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-39, 64-55, 89-78.