Facebook Pixel Επέστρεψε στις νίκες η Ν.Κηφισιά
| 2014-03-16 19:10:00

Επέστρεψε στις νίκες η Ν.Κηφισιά

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ν. Κηφισιά, η οποία επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 80-74 και αναρριχήθηκε και πάλι στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος, επιστρέφοντας στις νίκες

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με τον Όσμπι προηγήθηκε με 6-0. Ο Ψαθάς μείωσε σε 4-6 για να περάσει μπροστά στο σκορ η Ν. Κηφισιά με τρίποντο από τον Λιακόπουλο. Ο Παπαντωνίου έκανε το 7-8 και ο Μπάρλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 10-8 στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Ο Ψαθάς έκανε το 12-8, με τον Γουντς να ανεβάζει την διαφορά στους έξι πόντους (14-8). Ο Λιακόπουλος έκανε το 16-8 και ο Κακαρούδης σημείωσε το 16-10 στο όγδοο λεπτό του ματς.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους για να κλείσουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 21-19, έπειτα από 1/2 βολές του Αντεγκμπόγε. Στην δεύτερη περίοδο, ο Κακιούζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 31-24 και ο Όσμπι με 2/2 βολές πέτυχε το 31-26. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διατήρησε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο +9 (47-38).

Στην τρίτη περίοδο, η Κηφισιά ξέφυγε με 12 πόντους στο 33ο λεπτό του αγώνα, για να μειώσει με κάρφωμα ο Σίμπσον σε 66-56.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-38, 63-54, 80-74.