Facebook Pixel Έχει σφυγμό ο Ηλυσιακός!
| 2014-03-29 20:16:00

Έχει σφυγμό ο Ηλυσιακός!

Ο Ηλυσιακός του αρχισκόρερ Νίκου Χατζή επικράτησε του Ικάρου Χαλκίδας (79-71) στα Ιλίσια κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη της παραμονής στην Α1 με 3 αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου!

Αποφασισμένος και ιδιαίτερα εύστοχος μπήκε στο παρκέ ο Ηλυσιακός. Μετά το 2-2 έτρεξε σερί 9-0 κι έγραψε το 11-2 στο 3ο λεπτό του αγώνα, υποχρεώνοντας από νωρίς τον Ίκαρο σε ρόλο κομπάρσου στο παιχνίδι. Με τους Ιωάννου και Μποντζ να σκοράρουν συνεχώς η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει κι άλλο, ενώ με βολές του πρώτου το σκορ έγινε 28-12. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ηλυσιακός σκόραρε με 85% στα δίποντα έχοντας 11/13 σουτ και μόλις 1/7 τρίποντα.

Σταδιακά και παίζοντας με μυαλό και υπομονή, ο Ίκαρος κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να φύγει για τα αποδυτήρια με σαφέστατα καλύτερη ψυχολογία, παρ' ότι ήταν πίσω στο σκορ. Μετά το 33-18 στο 13' ο Ίκαρος ξεκίνησε σταδιακά να πλησιάζει και με το δίδυμο των Γκαγκαλούδη, Ρόμπερσον να πυροβολεί έφτασαν σε απόσταση ενός τριπόντου. Μείωσαν σε 40-37 και το μόνο που κατάφερε ο Ηλυσιακός ήταν να απαντήσει με ένα σουτ του Καυκή για να ολοκληρώσει το ημίχρονο με σκορ 43-37.

Ένα επιμέρους 12-2 στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου, ήταν αρκετό για να δώσει το προβάδισμα στον Ίκαρο για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι με τους Γκαγκαλούδη και Ρόμπερσον κατάφεραν να προηγηθούν με 49-45, επιστρέφοντας στο παιχνίδι από διαφορά 16 πόντων. Ο Ηλυσιακός ισοφάρισε μετά το αρχικό σοκ σε 49-49, ωστόσο με τρίποντο ο Γούντολ έγραψε το 49-52 διατηρώντας μπροστά στο σκορ τους Χαλκιδαίους.

Το 56-56 του γ' δεκαλέπτου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς στο δ' δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες και παρ' ότι ο Ίκαρος βρέθηκε δύο φορές στο +5 (59-64, 62-67).

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-37, 56-56, 79-71