Facebook Pixel Ζόρια για Πανελευσινιακό
| 2014-04-24 20:52:00

Ζόρια για Πανελευσινιακό

Τη νίκη που του εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδο του στα πλέι οφ της Basket League για πρώτη φορά στην ιστορία του, σημείωσε ο ΚΑΟΔ που επικράτησε του Πανελευσινιακού 81-68 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής. Αγωνία για Πανελευσινιακό

Ο Πανελευσινιακός ήταν αυτός που είχε περισσότερη ανάγκη τη νίκη, αλλά ο ΚΑΟΔ μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο ματς. Ο Μπράουν ήταν ως συνήθως ορεξάτος και μαζί με τους Μάρκοβιτς και Μπάβτσιτς έδωσαν από την αρχή μεγάλο προβάδισμα, που έφτασε και διψήφια τιμή (23-12) στους γηπεδούχους. Η αστοχία των φιλοξενούμενων από μακριά (0/9 τρίποντα στο ημίχρονο) δεν εξυπηρετούσε τα σχέδιά τους να επιστρέψουν στο ματς, οι Δραμινοί είχαν πλουραλισμό και λύσεις από τον πάγκο και η διαφορά δεν άργησε να εκτοξευτεί στους 17 με νταμπλ σκορ, 34-17, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 39-27.

Η αντεπίθεση των παικτών του Σκαραφίγκα συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο φέρνοντας τους φιλοξενούμενους και στο -6, 39-33, ενώ έπρεπε να φτάσουμε περίπου στα μισά της περιόδου για να πετύχει ο Τζόουνς τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων με βολές. Το παρθενικό τρίποντο του Πανελευσινιακού μετά από δώδεκα ανεπιτυχείς προσπάθειες (1/13) ήρθε δια χειρός Παπαμακάριου, αλλά απάντησαν με δύο τέτοια Τζόουνς και Ζάρας (50-40). Στην τέταρτη περίοδο ο ΚΑΟΔ έβρισκε τις λύσεις για να διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας και το τρίποντο του Ζάρα περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος φάνηκε να κρίνει τα πάντα (76-64) για να έρθει το τελικό 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 39-27, 54-44, 81-68.