Facebook Pixel Πουλάει... τρέλα η ΑΕΚάρα και συνεχίζει στην κορυφή!
| 2015-10-31 20:08:00

Πουλάει... τρέλα η ΑΕΚάρα και συνεχίζει στην κορυφή!

Η ΑΕΚ πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Basket League, καθότι επικράτησε 76-67 του Κοροίβου εκτός έδρας. Η “Ένωση”, μετά την αρνητική εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου, βελτιώθηκε αισθητά και, μ’ ένα συνολικό σκορ 21-8 στην τρίτη περίοδο, έθεσε τις βάσεις για το “διπλό”.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης δήλωσε “παρών” στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού κι ηγήθηκε των σκόρερ με 28 πόντους (6ρ.). Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Μαλίκ Χέρστον (14π., 7α.), Κρις Ουόρεν (11π.), Γιάννης Καλαμπόκης (10π.) και Μίλαν Μιλόσεβιτς (6π., 9ρ.).

Στην αντίπερα όχθη, οι Ντουέιν Ντέιβις (24π., 5ρ.) και Παναγιώτης Βασιλόπουλος (19π., 7ρ., 3α.) συνεισέφεραν τα μέγιστα για την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, αλλά φευ.

Ο Κόροιβος, λοιπόν, υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο κλειστό της Ήλιδας και με το… καλημέρα φανέρωσε τις “άγριες” διαθέσεις του. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, με καλάθια των Βασιλόπουλου (2/2τρ.), Ντέιβις και Χάρις, προηγήθηκε 10-0 στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, συνέχισαν σε υψηλό τέμπο καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου και, μολονότι η “Ένωση” μείωσε στους 5 (10-5, 5:55), αύξησαν περαιτέρω την υπέρ τους διαφορά.

Ο Κόροιβος, αρχικά, απέκτησε προβάδισμα 11 πόντων (19-8, 8:42), ενώ έκλεισε στο +13 (24-11) την πρώτη περίοδο, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντουέιν Ντέιβις (11π., 10’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ διαφοροποίησε άρδην τα δεδομένα του παιχνιδιού. Η “Ένωση” βελτιώθηκε αισθητά στα αμυντικά καθήκοντά της και, μ’ ένα επιμέρους σκορ 10-2, “μάζεψε” τη διαφορά (26-21, 13:48). Οι φιλοξενούμενοι, δε, ύστερα από το τάιμ άουτ του Χάρη Μαρκόπουλου, πλησίασαν στους 2 πόντους (26-24). Η αναμέτρηση, ως εκ τούτου, έγινε εξαιρετικά ανταγωνιστική και, παρά το +6 (32-26) των γηπεδούχων λίγο αργότερα, το σκορ του ημιχρόνου ήταν 38-35 υπέρ της ομάδας της Αμαλιάδας.

Οι Ντουέιν Ντέιβις (15π., 20’) και Παναγιώτης Βασιλόπουλος (12π., 20’) αποτελούσαν τη σταθερή επιθετική απειλή για τους “κιτρινόμαυρους”. Οι τελευταίοι, με προεξάρχοντες του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (16π., 20’) και Κρις Ουόρεν (8π., 20’), διόρθωσαν -έως έναν ικανοποιητικό βαθμό- τα κακώς κείμενα της πρώτης περιόδου, προσδίδοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ πραγματοποίησε την ολική ανατροπή. Μείωσε, αρχικά, σε 38-37 (Μιλόσεβιτς) ενώ, εν συνεχεία, πήρε -για πρώτη φορά στον αγώνα- “κεφάλι” στο σκορ, καθώς προηγήθηκε 40-38 (21:12), με γκολ-φάουλ του Μαυροκεφαλίδη. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα “έτρεξε” ένα σερί 9-0 (38-44), με τον Χέρστον να προστίθεται στην επιθετική εξίσωση (14π., 30′). Το νερό είχε μπει πια στο… αυλάκι για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχθηκαν μόλις 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντάς το στο +10 (46-56, 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η αναμέτρηση απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι όταν ο Κόροιβος, μ’ ένα σερί 10-2, μείωσε 58-56. Η ομάδα της Αμαλιάδας, μάλιστα, προηγήθηκε έπειτα από ώρα με 59-58 (34:41), με τους Βασιλόπουλο και Κάουνσιλ να ηγούνται της προσπάθειας. Σε τούτο το χρονικό σημείο αποδείχθηκε (ξανά) η ποιότητα του Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος σκόραρε 7 συνεχείς πόντους, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΚ (59-65, 36:40). Στα εναπομείναντα λεπτά, η “Ένωση” απλώς συντήρησε την υπέρ της διαφορά φθάνοντας στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Σχινάς – Σταματόπουλος – Ανδρικόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 24-11, 38-35, 46-56, 67-76.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Θόρντον 5 (1), Ντέιβις 24 (2), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 3, Τρότερ 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 19 (3), Κάουνσιλ 9 (1), Χάρις 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου, Σάκοτα, Χέρστον 14 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 28, Κάρτερ 2, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 10 (3), Ουόρεν 11 (3).

Πηγή: ebasket.gr