Facebook Pixel Κάκιστος, άτυχος και 0/3...
| 2015-11-06 22:56:00

Κάκιστος, άτυχος και 0/3...

Ο Παναθηναϊκός έχασε και στην Πολωνία από τη Ζιέλονα Γκόρα με 71-68, έχοντας 13/25 (!)βολές, ατυχία στο τέλος και χάνοντας κατά κράτος σε όλους τους τομείς... Τρίτη ήττα εκτός έδρας

Τη δεύτερη σερί ήττα του στη φετινή Ευρωλίγκα ννώρισε ο Παναθηναϊκός, οποίος ηττήθηκε στην Πολωνία από τη Ζιελόνα Γκόρα με 71-68. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων σε ακόμα ένα εκτός έδρας ευρωπαίκό παιχνίδι και πλέον έχει ρεκόρ 1-3.

O Παναθηναϊκός άρχισε το ματς με βασικούς τους Καλάθη, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Φώτση και Ραντούλιτσα. Με καλό ρυθμό, ευστοχία κι εκμεταλλευόμενη τα πράσινα λάθη οι Πολωνοί προηγήθηκαν 9-4 στο 3` και 11-6 στο 5`. Οι γηπεδούχοι σε κάθε ευκαιρία έτρεχαν, έχοντας πρόβλημα στο 5x5, με τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς να είναι άστοχοι από την άλλη από την περιφέρεια και να παίρνουν πόντους από τον Ραντούλιτσα. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο (1/4) του Φελντίν στο 8` πέρασε μπροστά για πρώτη φορά, όμως οι Πολωνοί ξαναπήραν το προβάδισμα κλείνοντας το 10λεπτο στο 19-15. Η Ζιέλονα εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη των κυπελλούχων, ενώ με το που κάθισε ο Ραντούλιτσα στον πάγκο έχασαν το σημείο αναφοράς στην επίθεση.

Πόνιτκα και Μπορόβνιακ συνέχιζαν να κάνουν τη ζημιά, με το 22-15 στην αρχή του δεύτερου 10λεπτου, το οποίο έγινε 27-18 με τρίποντο από τον σέντερ της ομάδας, τον Σέβτσικ! Οι πράσινοι συνέχιζαν να χάνουν εύκολα καλάθια, όπως και τα αμυντικά ριμπάουντ... Μέσα σ` όλα, στο 14` ο Ραντούλιτσα έκανε το τρίτο του φάουλ, με τον Τζόρτζεβιτς να χαμηλώνει κι άλλο το σχήμα (τρεις κοντοί και 4άρι ο Πάβλοβιτς). Με τρίποντο του Σαμοΐσκι η διαφορά πήγε στο +12 (34-22) στο 15` με τον Τζόρτζεβιτς να γυρίζει σε ζώνη. Τα 19 ριμπάουντ των Πολωνών φανέρωναν όλα τα προβλήματα του Παναθηναϊκού στην άμυνα, με τη διαφορά να συντηρείται στους +/-10 πόντους. Οι πράσινοι εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι από τη γραμμή των βολών (7/13) και πολύ προβληματικοί σε άμυνα και επίθεση, εξ ου και το 40-33 του ημιχρόνου.

Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγά πάντα το σκορ, κουβαλώντας όλα τα προβλήματα του πρώτου μέρους. Στο μεταξύ ο Ρέινολντς με τρίποντο στο 26` έστειλςε τη διαφορά στους 7 (50-43), όμως οι πράσινοι αναζητούσαν ένα ξέσπασμα, αλλά δέχτηκαν και άλλο τρίποντο για το 53-45, τη στιγμή που οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς είχαν μόλις 3/15 και 8/16 βολές και τον Διαμαντίδη άποντο... Το δεκάλεπτο έληξε 57-49 κι αναζητούταν επειγόντως restart.

Oι Πολωνοί δεν έδειχναν διάθεση να τρέξουν στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει μειώσει 57-51, αλλά να συνεχίζει να σπάει τα καλάθια... Στο 35` οι πράσινοι κέρδισαν φάουλ και τεχνική ποινή αλλά έκαναν λάθος (!) οι διαιτητές! Ο Φελντίν ευστόχησε στη βολή και στη συνέχεια η κατοχή πήγε στον Παναθηναϊκό αλλά χωρίς βολές στον Κούζμιτς! Ο Σέρβος μείωσε 59-56 και ξαναείχαμε ματς στο 36`!Ο Πάβλοβιτς είχε 0/2 βολές και στη συνέχεια ο Διαμαντίδης αστόχησε και σε τρίποντο, αλλά ο Φελντίν μείωσε 61-60! Στο 38` ο Δομινικανός ισοφάρισε με τρίποντο (63-63) και πήγαίναμε σε θρίλερ! Οι Πολωνοί με ένα 5-0 πήγαν στο 68-63 στο 1`38`` πριν από το τέλος, με τον Καλάθη να μειώνει 68-65. Ο Ραντούλιτσα στα 51`` έχασε την μπάλα και στα 37`` ο Μπορόβνιακ με 1/2 βολές έκανε το 69-65, αλλά ο Διαμαντίδης σημείωσε το 69-68 από τα 6,75 στα 30`` πριν το τέλος! Ο Φώτσης στα 9,8`` έκανε φάουλ, χάνοντας το ριμπάουντ με τον Ντζούρισιτς να ευστοχεί και στις δύο για το 71-68. Ο Διαμαντίδης και ο Πάβλοβιτς αστόχησαν στα τρίποντα με τους Πολωνούς να πανηγυρίζουν τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-33, 57-49, 71-68