Facebook Pixel Με τρομερή ανατροπή ο Κόροιβος έγραψε ιστορία και νίκησε τον Άρη!
| 2015-11-14 20:17:00

Με τρομερή ανατροπή ο Κόροιβος έγραψε ιστορία και νίκησε τον Άρη!

Ύστερα από ένα φοβερό ντέρμπι, με μεγάλες ανατροπές, δραματικό φινάλε και “από μηχανής θεό” τον Δημήτρη Χαριτόπουλο, ο Κόροιβος έριξε στο “καναβάτσο” τον Άρη, επικρατώντας με 67-65!

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εκπληκτικό 14-0 στα τελευταία λεπτά του αγώνα, επιστρέφοντας από το -12, και αποσόβησαν την παράταση χάρη στον έμπειρο φόργουορντ, ο οποίος μπλόκαρε τον Κοέν, στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Κορυφαίος του συγκροτήματος του Χάρη Μαρκόπουλου, ήταν ο Ντουέιν Ντέιβις, με 21 πόντους, έχοντας συμπαραστάτη τον Όμπι Τρότερ, με 15. Τα αντίπαλα “δέη”, αποτέλεσαν οι Τζέρελ ΜακΝίλ και Οκάρο Ουάιτ, σημειώνοντας 21 και 13 πόντους.

Ο Άρης ήταν η ομάδα που έδειχνε να πατάει καλύτερα, στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χτίζοντας μικρές διαφορές (6-10 στο 6′) αλλά τίποτα περισσότερο. Ο Κόροιβος βελτίωσε τα ποσοστά του, όμως, και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (11-10), για πρώτη φορά, λίγο αργότερα και να διατηρήσει, βραχεία κεφαλή, μέχρι την ολοκλήρωση του εναρκτήριου δεκαλέπτου (23-22).

Το μοτίβο δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια ισχνή υπεροχή (33-32 στο 18′) απόρροια και της αστοχίας αλλά και των πολλών λαθών του Άρη. Παρ’ όλα αυτά οι “κιτρινόμαυροι” μπόρεσαν να περάσουν μπροστά, 18 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, με τον ΜακΝίλ (38-39).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν καυτοί στο παρκέ και, με επιμέρους 15-3, έχτισαν διαφορά 13 πόντων (41-54 στο 28′). Σε αυτό συνέβαλε και η παροιμιώδης αστοχία των Ηλείων, με αποτέλεσμα να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όντες πίσω με -12 (44-56).

H διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι το 34ο λεπτό (51-63), μιας και τότε ξεκίνησε μια τρομερή αντεπίθεση από τους γηπεδούχους. Με τους Τρότερ, Ντέιβις και Κάουνσιλ να βγαίνουν μπροστά, ο Κόροιβος έτρεξε σερί 14-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (65-63), ένα λεπτό πριν την κόρνα της λήξης. Ο ΜακΝίλ, στη συνέχεια, αστόχησε αλλά ο Ξανθόπουλος μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο πρώτος πήγε στις βολές, από όπου δεν λάθεψε, ισοσκελίζοντας το παιχνίδι (65-65), με 27 δευτερόλεπτα να αναμένουν και τον Χάρη Μαρκόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Ντέιβις ευστόχησε (67-65) βάζοντας, εκ νέου, μπροστά την ομάδα του, 6 δεύτερα πριν το τέλος, και ήταν η σειρά του Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ, για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση. Ο ΜακΝίλ αστόχησε από μακρινή απόσταση, ο Κοέν μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ήταν έτοιμος να στείλει το ματς στην παράταση αλλά ο Χαριτόπουλος είχε διαφορετική άποψη και του “έσβησε τα φώτα”, χαρίζοντας το ροζ φύλλο στον Κόροιβο.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Τζαφλέρης – Πουρσανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-39, 44-56, 67-65.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 21 (2), Χριστοδούλου 4, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 8 (2), Χάρις 8, Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 5 (1), Τρότερ 15 (1), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 4, Ουάιτ 13, Ουότερς 6, Χάγκινς 2, ΜακΝίλ 21, Ξανθόπουλος 7, Ζάρας 6 (1), Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ 6.

Πηγή: ebasket.gr