Facebook Pixel Απίθανος ο Ολυμπιακός, κάνει πλάκα!
| 2015-11-19 22:36:00

Απίθανος ο Ολυμπιακός, κάνει πλάκα!

Τι και αν έπαιζε χωρίς τους Σπανούλη, Γιανγκ, Πρίντεζη και χτύπησε και ο Λοτζέσκι; Οι Πειραιώτες «πάτησαν» την Τσεντεβίντα με 83-70 στην Κροατία και... συνεχίζουν σαν τραίνο!

Ο Ολυμπιακός παρότι είχε πάρα πολλές απουσίες πριν το τζάμπολ (Σπανούλης, Πρίντεζης, Γιανγκ) και παρότι κατά την διάρκεια του αγώνα... έχασε και τον Λοτζέσκι, έκανε περίπατο στην έδρα της Τσεντεβίτα, νίκησε 83-70 και συνέχισε με 5-1 στην Ευρωλίγκα.

Εκπληκτικό ματς έκαναν οι Χάντερ, Αγραβάνης και Παπαπέτρου, ενώ εξίσου καλοί ήταν οι Μάντζαρης και Αθηναίου!

Τα 3ποντα των Κροατών, τα σερί των Ευρθολεύκων!

Ο Ολυμπιακός λόγω των πολλών απουσιών, εμφανίστηκε κάπως... μπερδεμένος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο γρήγορα βρήκε τα πατήματά του και με τον Σφαιρόπουλο να κάνει εκπληκτικό κοουτσάρισμα, κατάφερε να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες του αγώνα, αλλά και να βρει λύσεις στα δικά του, πολλά, προβλήματα. Η Τσεντεβίτα στηριζόμενη κυρίως στα σουτ τριών πόντων και στις... τρελές επιθέσεις, οδηγούσε το σκορ και έπαιρνε διαφορές, όμως οι Πειραιώτες με γρήγορα σερί, ήταν πάντα κοντά. Οι Κροάτες προηγήθηκαν 13-8 και 21-14, όμως οι Ερυθρόλεθκοι έκαναν γρήγορα το 13-12 και το 21-21, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-21.

Στην δεύτερη περίοδο είδαμε το ίδιο ματς στα πρώτα πέντε λεπτά, όμως όταν... ανέβασαν στροφές οι Αγραβάνης, Χάντερ και Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός έγινε κυρίαρχος. Προσπέρασε για πρώτη φορά 4.30'' πριν το τέλος του ημιχρόνου στο 35-36 και παρά τις... τρίποντες βόμβες της Τσεντεβίντα, το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Σφαιρόπουλου να προηγείται με 41-40!

Έπαιξε σούπερ άμυνα και... έκανε πλάκα!

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν φανταστική για τον Ολυμπιακό και σίγουρα δεν την περίμενε ούτε ο Σφαιρόπουλος. Οι Πειραιώτες μπήκαν στο παρκέ και έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό στο ματς, καθώς με τρία τρίποντα, δύο ο Παπαπέτρου – ένα ο Αθηναίου και ένα γκολ-φάουλ του Μάντζαρη, έκαναν το 43-53. Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, καθώς η Τσεντεβίτα απέδειξε πως δεν είναι ομάδα με... φανέλα, ενώ οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Οι Κροάτες στηριζόμενου στα τρελά τρίποντα και πάλι προσπάθησαν να το παλέψουν, ωστόσο μόλις πλησίασαν στο 56-61, ήρθε πάλι το 3ποντο του Αθηναίου. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 64-56.

Κι ενώ όλοι ξέραμε πως δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει ο Ολυμπιακός, οι Κροάτες έκαναν στην τελευταία περίοδο την αντεπόθεσή τους. Μείωσαν σε 60-66, όμως εκεί ήρθε και πάλι... σφαλιάρα. Ο Παπαπέτρου με ένα τρίποντο και ο Μάντζαρης με δύο δικά του, έκαναν το 64-75 με συνοπτικές διαδικασίες και ...καθάρισαν το ματς. Στα τελευταία λεπτά ακολούθησε ένα μικρό σόου του Στρόμερπι και το τελικό σκορ ήταν 83-70 για τον Ολυμπιακό!

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 40-41, 56-64, 70-83.
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Μρστιτς): Πούλεν 13 (1), Ουάιτ 12 (1), Μπάμπιτς 10 (2), Ζγκάνετς 2, Ουόλκερ 5 (1), Μούσα 3 (1), Μπιλάν 10, Γκόρντιτς 9 (1), Ζόριτς, Αράποβιτς 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 19, Παπαπέτρου 16 (2), Στρόμπερι 8, Τσαϊρέλης 4, Μιλουτίνοβ 2, Αγραβάνης 11 (1), Μάντζαρης 12 (3), Χάκετ, Λοτζέσκι 2, Αθηναίου 9 (3).