Facebook Pixel «Σφαλιάρα» και... αποκλεισμός για ΠΑΟΚ
| 2015-11-25 22:38:00

«Σφαλιάρα» και... αποκλεισμός για ΠΑΟΚ

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την Ζενίτ με 70-89, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Eurocup. O “Δικέφαλος του Βορρά”, παρ’ ότι ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, η αδυναμία του στα ριμπάουντ, αλλά και στον περιορισμό των τριπόντων των Ρώσων, οδήγησε στην ήττα που τον φέρνει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σχορτσιανίτης με 17 πόντους, ενώ κορυφαίος για την Ζενίτ ήταν ο Τούλσον με 29 πόντους.

Η αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ αποτελούνταν από τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Σχορτσιανίτη και Χάτσερ, ενώ η Ζενίτ ξεκίνησε με τους: Τίμα, Κοσέεφ, Ντάουντελ, Βάλιεφ και Γκολόβιν.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Τέπιτς να ξεκινά “ζεστός”, προηγήθηκε με 9-4. Με το πόδι στο γκάζι, ο “Δικέφαλος του Βορρά”, ανέβασε τη διαφορά στο +7, με καλάθι και φάουλ του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη (16-9, 4′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Ο Βασιλειάδης με 2 αναπάντητα τρίποντα εκτόξευσε το σκορ στο 23-9, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 29-19, με τον Τούλσον να κατεβάζει τη διαφορά με εύστοχα τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τίμα με 5 προσωπικούς ποντούς μείωσε σε 29-24, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Τόλσον και Βάλιεβ, μείωσαν στο καλάθι (31-29), όμως ο Τέπιτς ξεκόλλησε επιθετικά τον “Δικέφαλο του Βορρά” (33-29, 6:02 για το ημίχρονο). Οι φιλοξενούμενοι με καταιγισμό τριπόντων ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 36-35 και 37-39, 3:30 για το τέλος της δεύτερης περιόδου. Ο Τόλσον έμοιαζε ασταμάτητος από τη γραμμή των 6,75, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να προηγηθούν και με 9 πόντους (40-49), ενώ το ημίχρονο έληξε 44-50.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 49-50, όμως το αντιαθλητικό φάουλ του Τσόχλα στον Ντάουελ, έδωσε την ευκαιρία στη Ζενίτ να ξεφύγει και πάλι με 5 πόντους (49-54). Ο Τσόχλας με τρίποντο μείωσε σε 52-56, όμως ο Ντάουντελ κράτησε τους Ρώσους μπροστά στο σκορ με διαφορά 6 πόντων (56-62, 1:35 για το τέλος του δεκαλέπτου). Ο Τούλσον έκανε πραγματικά ό,τι ήθελε και με τρίποντο από τα 8 μετρά, διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου, 60-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, Ντάουντελ και Βάλιεβ με τρίποντο και άλεϊ ουπ αντίστοιχα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10 (62-72, 8:12 για τη λήξη του αγώνα). Ο ΠΑΟΚ έδειχνε ανήμπορος να σταματήσει τους Ρώσους που με απίστευτη ευστοία από τη γραμμή του τριπόντου, κρατούσε διψήφια διαφορά (65-77, 4:53 για το τέλος της αναμέτρησης). Σειρά στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους πήρε ο Τίμα, τη στιγμή που οι “ασπρόμαυροι”, έβρισκαν στόχο μόνο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με το παιχνίδι τελικώς να ολοκληρώνεται με 70-89.

Διαιτητές: Πέρεζ – Μάρισιτς – Τσέμπισεβ.
Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-50, 60-67,
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 14, Λιάπης, Βασιλειάδης 13 (3) , Κακαρούδης, Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 5, Κώττας 5, Σχορτσιανιτης 17, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 6.
ΖΕΝΙΤ (Καράσεφ): Αντίποβ 12 (2), Τίμα 13 (3), Κοσέεφ , Μοτοβίλοβ, Τούλσον 29 (7), Βίκχροφ 5 (1), Πούσκοφ 2, Καρπούχιν 4 (1), Ντάουντελ 15 (1), Βάλιεφ 4, Γκόλοβιν 5.

Πηγή: ebasket.gr