Facebook Pixel Μπορεί και χωρίς "Σόφο", Βασιλειάδη!
| 2016-01-03 19:53:00

Μπορεί και χωρίς "Σόφο", Βασιλειάδη!

Οι "διόσκουροι" του ΠΑΟΚ απουσίαζαν, αλλά τους κάλυψαν επάξια οι Τέπιτς και Μάρκοβιτς και ο Δικέφαλος έφυγε νικητής από την Αμαλιάδα με 65-75 επί του Κόροιβου

Για 37 λεπτά ο ΠΑΟΚ βρισκόταν στη σκιά του εαυτού του, όμως όταν χρειάστηκε, πάτησε γκάζι και επικράτησε του Κοροίβου με 75-65, παίρνοντας έτσι μια βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς ΠΑΟΚ, έκανε Μιλένκο Τέπτιτς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι έχοντας σημειώσει 16 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και όλα έδειχναν πως αυτός θα ήταν το αφεντικό στον σημερινό (03/01) αγώνα. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε στο 4.5 να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 7 (11-4), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα την ανέβασε στους 11 κάνοντας 15-4. Από μισά της πρώτης περιόδους και έπειτα ο Κόροιβος βρήκε τα πατήματά του στο παρκέ, έτρεξε ένα σερί 15-0 και διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (19-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βελτιώθηκε έφερε το παιχνίδι στα ίσια (22-22), πήρε ξανά το προβάδισμα πήγε στα αποδυτήρια με την “πλάστιγγα” του σκορ να γέρνει προς τον “Δικέφαλο του Βορρά“. (34-29).

Στην επανάληψη, ο “μαθητής” (Χάρης Μαρκόπουλος) έπιασε στον ύπνο τον “δάσκαλο” (Σούλης Μαρκόπουλος) έφερε ξανά το παιχνίδι τούμπα, παίρνοντας το προβάδισμα αρχικά με 41-37 και 42-39 στη συνέχεια. Από κει και έπειτα η αναμέτρηση πήρε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο–πόντο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το τριαντάλεπτο να κλείσει στο 51-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος ξέφυγε και πάλι στο σκορ κάνοντας αρχικά το 57-53, ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε και πάλι απαντήσεις και έφερε το σκορ σε απόσταση αναπνοής (61-60). Ξανά πήρε το προβάδισμα στο 36‘ (63-61). Από κει και πέρα ο “Δικέφαλος του Βορρά” με τη βοήθεια της εμπειρίας ξέφυγε στο σκορ και κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-34, 51-51, 65-75.

Πηγή: ebasket.gr