Facebook Pixel Παραλίγο να χάσει και το ματς εκτός από τον Κούπερ...
| 2016-01-09 20:12:00

Παραλίγο να χάσει και το ματς εκτός από τον Κούπερ...

Στη σκιά του τρομερού καυγά του Ζντοβτς με τον Αμερικανό γκαρντ, η ΑΕΚ νίκησε με το ζόρι 78-74 τον ψυχωμένο Αρκαδικό

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παρκέ του κλειστού της Τρίπολης κι έλεγχε εξ αρχής τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η “Ένωση”, ύστερα από το 4-4 στο 1:34”, διατηρούσε ισχνές διαφορές καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (6-11, 11-16, 14-19), ολοκληρώνοντάς το στο +6 (20-26). Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς είχαν -ήδη- 10 ασίστ έναντι 4 του Αρκαδικού και δεν υπέπεσαν σε κανένα λάθος (4 οι γηπεδούχοι).

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε. Οι φιλοξενούμενοι, μολονότι προηγήθηκαν 29-22 με γκολ-φάουλ του Μαυροειδή, “κατέρρευσαν” στη συνέχεια. Για του λόγου το αληθές, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πραγματοποίησε επιμέρους 12-0 και πήρε “κεφάλι” στο σκορ (34-29, 14:41”), με την ΑΕΚ να παραμένει χωρίς πόντο για περίπου 5 λεπτά.

Το βασικότερο πρόβλημα για την “Ένωση”, βέβαια, ήταν εξωαγωνιστικό, ένεκα της έντονης λογομαχίας του Γιούρι Ζντοβτς με τον Ντι Τζέι Κούπερ, ο οποίος πήγε -με εντολή του προπονητή του- στα αποδυτήρια λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Στα του ματς, ο Παπαντωνίου “ξεμπλόκαρε” στον επιθετικό τομέα τους “κιτρινόμαυρους” κι ο Σάκοτα, με εύστοχο περιφερειακό σουτ, ισοφάρισε σε 34-34 (17’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε εντέλει στο +1 (41-40) υπέρ του Αρκαδικού, έπειτα από τις δύο εύστοχες βολές του Καλλινικίδη. Να σημειωθεί πως η ΑΕΚ υπέπεσε μόλις σε 1 λάθος σε 20′ έναντι 7 του αντιπάλου της.

Στην επανάληψη, ο Μαυροκεφαλίδης, που -μαζί με τον Σάκοτα- ηγούνταν στον παραγωγικό τομέα, ευστόχησε σε τρίποντο κι η “Ένωση” ανέκτησε το προβάδισμα (41-43). Ο Καββαδάς, με 1/2 βολές κι ένα δίποντο, έκανε το 44-43 (21:39”), ωστόσο, η ΑΕΚ δεν ξανά έχασε το προβάδισμα, ούσα μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο, διατηρώντας μια διαφορά 8 πόντων (50-58, 30’).

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να απλοποιούν τα πράγματα, καθότι απέκτησαν -για πρώτη φορά- διψήφια διαφορά (55-65, 33:40″), παρ’ όλα αυτά, ο Αρκαδικός δεν ήταν διατεθειμένος να παρατήσει τον αγώνα, όπερ κι εγένετο. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη και, δη, οι Νουτίνεν (5 συνεχείς πόντοι) και Καββαδάς, μείωσαν σε 65-62 (35:33″).

Ο Μαυροειδής έδωσε μια… “ανάσα” στην ΑΕΚ (62-67, 36′), εντούτοις, οι Αρκάδες, με 4 σερί πόντους του Φαν Όστρουμ, πλησίασαν στο -1 (66-67, 37:25″). Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι κι οδηγήθηκε στο τελευταίο λεπτό στη γραμμή των βολών, με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει τελικά το “διπλό”.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Μπήτης – Γεωργιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-40, 50-58, 74-78

Πηγή: ebasket.gr