Facebook Pixel Επιτέλους Παναθηναϊκός!
| 2016-02-04 22:37:00

Επιτέλους Παναθηναϊκός!

Οι πράσινοι ήταν απολαυστικοί στο Ζάγκρεμπ και νίκησαν εύκολα την Τσεντεβίτα με 78-60 φτάνοντας στην πρώτη εκτός έδρας νίκη στο Top16! Φοβερός Καλάθης με νταμπλ-νταμπλ, εξαιρετικός και ο Ραντούλιτσα (21π).

Ο Παναθηναϊκός “πέταξε” στο Ζάγκρεμπ για ένα παιχνίδι όπου το “πρέπει” της νίκης ήταν επιβεβλημένο αν ήθελε να συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση του στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Το συγκρότημα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες, περνώντας σαν “τυφώνας” από το “Ντράζεν Πέτροβιτς”, διαλύοντας την Τσεντεβίτα με 78-60 και χρειάζεται τις επόμενες εντός έδρας νίκες κόντρα σε Εφές και Φενέρ, ώστε να ανασάνει ξανά με άνεση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλάθη, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Γκιστ και Κούζμιτς. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 8-2 στο 3` χάρη στην πολύ καλή του άμυνα και τον Φελντέιν να έχει 5π. αλλά οι Κροάτες ανέβασαν ταχύτητα, πήγαν σε γρήγορες επιθέσεις και χτυπώντας με τον εξαιρετικό Μπιλάν μείωσαν σε 6-8. Ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις κάτω από το καλάθι με Γκιστ (8-12 στο 7`), αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο με τρίποντο του Πούλεν (13-14) και στο μεταξύ ο Ραντούλιτσα χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ... Ο Διαμαντίδης με καλάθι-φάουλ έκανε το 13-18, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Οι Κροάτες είχαν κλείσει τους διαδρόμους προς το καλάθι έχοντας τον Μπιλάν με 2 φάουλ και τον Μρσιτς να βάζει τον νεαρό Αράποβιτς. Οι πράσινοι στο 12` είχαν κιόλας 8 λάθη, αλλά το χειρότερο είναι πως ο Διαμαντίδης είχε κιόλας τρία φάουλ και οι Ραντούλιτσα-Κούζμιτς δύο... Με καλάθι του πρώτου, ο ΠΑΟ πήγε στο +6 (16-22), με την Τσεντεβίτα να έχει μόλις 4 πόντους σε 5` και ο Καλάθης με τρίποντο σημείωσε το 16-25 στο 16`. Το ευχάριστο ήταν πως ο Μπιλάν είχε συμπληρώσει 3 φάουλ, το κακό πως ο Καλάθης έπαιζε ασταμάτητα... Ο Ραντούλιτσα έφτασε τη διαφορά στο 18` στο +16 (18-34) με τον Φελντέιν να διαμορφώνει με τρίποντο το 20-37! Το ημίχρονο έκλεισε στο 22-39 με τον Παναθηναϊκό να κάνει πολύ καλό πρώτο ημίχρονο!

Οι πράσινοι κρατούσαν τη διαφορά στο πρώτο 3λεπτο του τρίτου 10λεπτου, με τον Παναθηναϊκό να τιμωρεί με τρίποντα τη ζώνη των Κροατών φτάνοντας στο +23 (24-47) στο 22`! Η Τσεντεβίτα έσπαγε τα καλάθια (1/13 τρ.), με τους πράσινους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Ο Ραντούλιτσα είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, είχε φτάσει τους 15π. και η διαφορά στο 26` είχε πάει στο +27 (26-53) και με τρίποντο του Φώτση στο +30! (26-56)! Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς χαλάρωσαν στο τέλος στην επίθεση, κυρίως, με τη διαφορά να κλείνει στο +24 για τον Παναθηναϊκό (36-60).

Ο Ραντούλιτσα συνέχιζε να είναι "καυτός" έφτασε τους 21 πόντους, ώσπου ο Τζόρτζεβιτς τον τράβηξε στον πάγκο, μόλις έκανε το τρίτο του φάουλ. Το ματς πάντως είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτηρα με τον Καλάθη να φτάνει σε νταμπλ-νταμπλ (10 πόντοι και ασίστ), σε μια εξαιρετική εμφάνιση. Τελικά, το ταμπλό έγραψε 60-78.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 22-39, 36-60, 60-78