Facebook Pixel Παράταση ζωής ο Αρκαδικός, ψυχωμένος Κόροιβος
| 2016-02-13 21:10:00

Παράταση ζωής ο Αρκαδικός, ψυχωμένος Κόροιβος

Το ένστικτο της επιβίωσης λειτούργησε για τους παίκτες του Αρκαδικού, οι οποίοι πανηγύρισαν το ροζ φύλλο με 77-67 και πήραν παράταση ζωής, ενώ ο Κόροιβος λύγισε την Κηφισιά με 87-77

Κόροιβος – Κηφισιά 87-77

Ο Κόροιβος υποδέχτηκε την Κηφισιά στην Αμαλιάδα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Αμφότερες οι δύο ομάδες έδωσαν τα πάντα για την νίκη , με τον Κόροιβο τελικά να επικρατεί με σκορ 87-77.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν παραπάνω από αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη, ήταν ο Χάρις με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε και ο Κάπιν με 22 πόντους. Από πλευράς Κηφισιάς, ο Κασελάκης σταμάτησε στους 22 πόντους (5/5τριπ.), με τον Ελ-Αμίν να “γράφει” 15.

Στην Αμαλιάδα το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Χογκ, για λογαριασμό της Κηφισιάς. Ο Κασελάκης έκανε το 0-5 με εύστοχο jump-shot. Οι πρώτοι πόντοι για τον Κόροιβο ήρθαν από τον Τρότερ (2-5). Η Κηφισιά έδειχνε πως είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως ο Κόροιβος έμενε κοντά στο σκορ και στο 5ο λεπτό της 1ης περιόδου πλησίασε στον πόντο με τον Χάρις. Ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά την ομάδα του 1 λεπτό μετά (10-9).

Το ματς είχε χαμηλό ρυθμό και το σκορ συνέχιζε να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα. Δυόμισι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήρθαν σε απόλυτη ισορροπία με το σκορ στο 12-12. Στα τελευταία δύο λεπτά η Κηφισιά πάτησε πόδι και γρήγορα άνοιξε την διαφορά στο +6. Τα πρώτα δέκα λεπτά έκλεισαν με το σκορ στο 14-20.

Στην δεύτερη περίοδο το μοτίβο δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο και την διαφορά. Οι πρώτοι πόντοι σημειώθηκαν από τον Χάρις, ο οποίος μείωσε σε 16-20. Η Κηφισιά με πρωτεργάτες τους Μάρσαλ και Πόποβιτς σημείωσαν 12 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά της περιόδου. Ο Κόροιβος πίεσε, ανέβασε ρυθμό και κατάφερε τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο να πλησιάσει στους 3 (29-32).

Ο Χαριτόπουλος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την ομάδα των βορείων προαστίων. Το σκορ ήρθε ξανά στα επίπεδα της 1ης περιόδου. Ο Κόροιβος ήταν κοντά και περίμενε την ευκαιρία του για να προσπεράσει. Το -3 έγινε -7, με τους Κασελάκη και Μάρσαλ να τιμωρούν την άμυνα των γηπεδούχων (30-37). Βέβαια, η διαφορά δεν διατηρήθηκε για πολύ. Οι Χάρις και Κάπιν ένα λεπτό πριν την κόρνα του ημιχρόνου διαμόρφωσαν το 39-39. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κόροιβο στο τιμόνι και το σκορ στο 42-41.

Ο Κάπιν σημείωσε τους πρώτους πόντους του δευτέρου ημιχρόνου για τον Κόροιβο (44-41). Ο Χάρις έδωσε συνέχεια με 2 εύστοχες βολές (46-41). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν εξ ολοκλήρου το παιχνίδι, δεν δέχονταν πόντους και κρατούσαν το ματς στα επίπεδα που επιθυμούσαν.

Η Κηφισιά βρισκόταν κοντά στο σκορ, αλλά έμοιαζε εγκλωβισμένη από τον στιλ παιχνιδιού του Κοροίβου. Σε γενικά πλαίσια οι δύο ομάδες σκόραραν από την γραμμή των βολών και αυτό ακριβώς είναι το στοιχείο που είχε δώσει το πάνω χέρι στους γηπεδούχους. Δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να τρέξουν και αυτό τους είχε επιτρέψει να ελέγχουν τον ρυθμό (55-50). Από το σημείο αυτό όμως και για τα εναπομείναντα 2 λεπτά η Κηφισιά πήρε το πάνω χέρι. Το 55-50 έγινε 55-57 και άπαντες ανέμεναν την τέταρτη περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης ο Κόροιβος ξεκίνησε με δίποντο του Χάρις. Επιπλέον, κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 7 πόντους, με τον Κάπιν να σκοράρει και να πασάρει σχεδόν το ίδιο αποτελεσματικά (64-57). Οι γηπεδούχοι πατούσαν ξανά γερά στα πόδια τους. Οι Ελ-Αμίν και Στίγκερς προσπαθούσαν να βάλουν ξανά την ομάδα τους στο παιχνίδι. Σε ό,τι όμως δοκίμαζαν οι φιλοξενούμενοι, οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση.

Η ομάδα του κόουτς Μαρκόπουλου είχε περάσει σε καθεστώς διαχείρισης του προβαδίσματος της. Ο Κασελάκης συνέχιζζε να προσπαθεί, για λογαριασμό της Κηφισιάς, αλλά τίποτα δεν είχε αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού (76-70). Στην λήξη του ματς ο Κόροιβος βρισκόταν μπροστά για 10 με το σκορ 87-77.

Οι διαιτητές: Αναστόπουλος – Πουρσανίδης – Καλδίρης
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 42-41,55-57, 87-77

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 12 (1), Τρότερ 4, Βασιλόπουλος 2, Κάπιν 22 (3), Χάρις 26, Πουλιανίτης 5 (1), Χριστοδούλου 2, Χάρντινγκ, Χαριτόπουλος 12, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2
ΚΗΦΙΣΙΑ: Στίγκερς 7 (1), Κασελάκης 22 (5), Χογκ 3 (1), Ελ-Αμίν 15, Γλυνιαδάκης 7, Μάρσαλ 8 (2), Γκίκας 9, Πόποβιτς 3 (1), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος, Σμιθ 3, Σπυριδωνίδης

Αρκαδικός – Κολοσσός 77-67

Η νίκη αποτελούσε ζήτημα ζωής και θανάτου για τον Αρκαδικό, σήμερα, διότι μια ενδεχόμενη ήττα από τον Κολοσσό θα τον έθετε εκτός Α1 για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Το ένστικτο της επιβίωσης λειτούργησε για τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη, οι οποίοι πανηγύρισαν το ροζ φύλλο με 77-67 και πήραν παράταση ζωής.

Ο Μάτι Νουούτινεν αποτέλεσε το “πρώτο βιολί” των Αρκάδων, με 19 πόντους, και οι Βασίλης Καββαδάς, Άλεξ Λίτζιον και Κάμερον Τζόουνς ακολούθησαν με 15, έκαστος. Εκ των φιλοξενουμένων, ηγήθηκε ο Τρέβορ Ρέλεφορντ, με 26 πόντους και ακολούθησε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 11.

Ο Κολοσσός ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στην αρχή της αναμέτρησης, επέδειξε επιθετικό πλουραλισμό και έφθασε να προηγείται με 6 πόντους (10-16 στο 7′). Βαν Όοστρουμ και Τράβελ Τζόουνς μείωσαν στον πόντο (15-16 στο 9′) αλλά ο Αρκαδικός δεν κατόρθωσε να ανατρέψει την κατάσταση στην πρώτη περίοδο (18-20).

Αυτό συνέβη στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν με καλάθια από Λίτζιον και Κάμερον Τζόουνς, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (22-20 στο 12′) και κατάφεραν να διατηρήσουν μια υπεροχή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-32 στο 20′).

Ο Νουούτινεν αποτέλεσε το βασικό επιθετικό όπλο του Αρκαδικού, με 12 πόντους και 6/6 δίποντα, ενώ η ομάδα εν γένει, έδειξε εξαιρετική αποτελεσματικότητα από κοντινή και μέση απόσταση (63% στα δίποντα, 22% στα τρίποντα), έδειξε ιδιαίτερη προτίμηση στο ζωγραφιστό (22 πόντοι προήλθαν από κει) και εξέλειπαν τα πολλά λάθη (6).

Από την άλλη, οι Ρόδιοι ήταν πιο άστοχοι (53% σε δίποντα και 11% στα τρίποντα), δεν ήταν συνεπείς αμυντικά και υπέπεσαν σε πολλά λάθη (9).

Με τον Λίτζιον να “πυροβολεί” από τα 6.75μ. και τον Καββαδά να αποτελεί το αντίβαρο στην καρδιά της ρακέτας, ο Αρκαδικός επέβαλε πλήρως τον νόμο του στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν με 11 πόντους (55-44 στο 27′). Όμως, οι Ντέιβις, Ρέλεφορντ και Λιούις αντέδρασαν, από πλευράς Κολοσσού, ο οποίος πλησίασε στο -5 (57-52), με τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Διαιτητές: Γκόντας – Σταματόπουλος – Βάρδαλος.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-32, 57-52, 77-67.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καββαδάς 15, Βαν Όοστρουμ 3 (1), Νουούτινεν 19 (1), Λι 2, Λίτζιον 15 (3), Τ. Τζόουνς 2, Καραμαλέγκος, Κ. Τζόουνς 15 (2), Κοψαύτης, Στεφανίδης 3, Καλλινικίδης 3 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11, Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 26, Σαλούστρος 9 (1), ΜακΓκί 4, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 6, Γεωργαλλής, Λιούις 6 (2).

Πηγή: ebasket.gr