Facebook Pixel Σε τροχιά πλέι οφ Απόλλων και Ρέθυμνο, σε περιπέτειες τα Τρίκαλα
| 2016-02-27 20:43:00

Σε τροχιά πλέι οφ Απόλλων και Ρέθυμνο, σε περιπέτειες τα Τρίκαλα

Ο Απόλλων πήρε σημαντική νίκη επί της Κηφισιάς στην Πάτρα με σκορ 73-66, το Ρέθυμνο επικράτησε του Κόροιβου με 75-67, ενώ ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα "έδρα" για να επικρατήσει των Τρικάλων (79-69)

Απόλλων Π. – Κηφισιά 73-66

Ο Απόλλωνας Πάτρας επωφελήθηκε την έδρα του και δύο καλές περιόδους, προκειμένου να επικρατήσει της Κηφισιάς με 73-66 και να διατηρηθεί εντός τροχιάς πλέι οφ. Οι Πατρινοί έχτισαν τις βάσεις της νίκης κατά το δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο και ανταπεξήλθαν στην πίεση των φιλοξενούμενων στο τέταρτο.

Ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση από τον Τόνι Μέιερ, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους με τρομερά ποσοστά (4/5 διπ.-2/2 τρ.-3/3 βολές) και κατέβασε 5 ριμπάουντ, με τον Δημήτρη Βεργίνη, των 15 πόντων (2/3 διπ.-3/4 τρ.-2/2 βολές), να ακολουθεί σε απόδοση. Εκ της Κηφισιάς, ο Ντάστιν Χογκ συνέχισε το “βιολί” του κάνοντας ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ, με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η Κηφισιά έσπασε το “ρόδι” με τον Κασελάκη αλλά ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς, προηγούμενη με 7-2, ύστερα από δύο λεπτά. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν επιβλητική καθώς έτρεξαν σερί 12-0, για να πάρουν αέρα 7 πόντων (7-14 στο 7′) με μπροστάρη τον Χογκ. Οι Πατρινοί αντέδρασαν με το ίδιο “νόμισμα” και δη με 7-0, με τον Άντερσον να ηγείται, για να ισοσκελίσουν το σκορ (14-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Αναλόγως αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο και έφθασαν να προηγούνται με 29-21 (στο 18′), αλλά οι αντίπαλοι τους δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια. Χογκ, Στίγκερς κι Ελ-Αμίν φρόντισαν να μαζέψουν τη διαφορά στο -4 (31-27) πριν τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με 0/4 σουτ για τους φιλοξενούμενους, γεγονός που επωφελήθηκαν οι Πατρινοί, κατορθώνοντας να ανεβάσουν τη διαφορά στο +9 (36-27 στο 24′), με τρίποντο του Πάλμπλαντ. Η Κηφισιά, όσο κι αν προσπάθησε, δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από τους 4 πόντους (43-39 στο 29′) και μπήκε στην τέταρτη περίοδο, ούσα πίσω με 8 (48-40).

Δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση ούτε εκεί, μιας και οι Πατρινοί έλεγξαν το παιχνίδι, κοντρόλαραν τον ρυθμό και έχτισαν διψήφιες διαφορές (68-56 στο 37′), οι οποίες δεν ανατράπηκαν ποτέ.

Διαιτητές: Σχινάς – Μάνος – Παντελίδης.
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 31-27, 48-40, 73-66.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μέξας): Αργυρόπουλος 5 (1), Τζαουάρα, Μέιερ 17 (2), Σάντλερ 7 (1), Γουντς 11, Βεργίνης 15 (3), Πάλμπλαντ 8 (1), Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 8 (2).
ΚΗΦΙΣΙΑ: Στίγκερς 7 (1), Κασελάκης 11, Χογκ 22 (1), Ελ-Αμίν 4, Γλυνιαδάκης 4, Μάρσαλ 3 (1), Γκίκας 5 (1), Πόποβιτς 1, Σταμάτης, Σμιθ 9.

Ρέθυμνο – Κόροιβος 75-67

Το “Μ. Μερκούρη” αποτελεί μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος και σήμερα αυτό αποδείχθηκε για ακόμα μια φορά. Πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, το Ρέθυμνο επιβλήθηκε του Κοροίβου με 75-67 και ισχυροποίησε τη θέση του μέσα στην κορυφαία οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν νωχελικά αλλά στις τελευταίες τρεις περιόδους επέβαλλαν πλήρως τον “νόμο” τους, έχτισαν διψήφιες διαφορές και διατήρησαν απόσταση ασφαλείας μέχρι τέλους, χωρίς να δυσκολευτούν.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 18 πόντους, έχοντας συμπαραστάτες τους Ράιαν Χάροου και Τάιλερ Στόουν με 16 και 15 πόντους, αντιστοίχως. Από πλευράς Ηλείων, ξεχώρισαν οι Αλεξάνταρ Τσάπιν και Δημήτρης Χαριτόπουλος, με 14 και 12 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, κατά την πρώτη περίοδο, κι έφθασαν να προηγούνται με 6 πόντους (12-18 στο 8:30) με τον Τσάπιν να κάνει τρομερή εμφάνιση. Ο Χάροου προσπάθησε να “συμμαζέψει” την κατάσταση και να μειώσει στον πόντο (17-18) στο τέλος της εναρκτήριας περιόδου.

Το μομέντουμ, όμως, είχε ξεκινήσει να μεταφέρει στο “στρατόπεδο” της ομάδας του κάτι που φάνηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Κρητικοί πήραν, για πρώτη φορά στον αγώνα, προβάδισμα στις αρχές της περιόδου (26-25 στο 13′) και με πέντε σερί πόντους του Κάρτερ έχτισαν διαφορά 6 πόντων (31-25 στο 15′). Παρά τις προσπάθειες των Σλαφτσάκη και Βασιλόπουλου, η ψαλίδα όχι μόνο δεν έκλεισε αλλά αυξήθηκε (37-30) μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Η τρίτη περίοδος ανήκε, εξ ολοκλήρου, στο συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Οι παίκτες του επιβλήθηκαν πλήρως στο παρκέ και το πέτυχαν παίζοντας καλή άμυνα και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ. Παράλληλα, “πυροβολούσαν” από τη γραμμή του τριπόντου, με τους Στόουν και Χάροου να πρωτοστατούν. Ως αποτέλεσμα, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους (53-38 στο 26′), προτού πέσει στους 13 (60-47) στο 30ο λεπτό.

Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 6 πόντους (73-67 στο 39:30), κατά την τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν απόσταση ασφαλείας με σχετική ευκολία, φθάνοντας στο 9ο ροζ φύλλο της σεζόν χωρίς να καρδιοχτυπήσουν.

Διαιτητές: Φούφης – Πουρσανίδης – Θεονάς.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-30, 60-47, 75-67.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σχίζας, Μάντεν 5, Γιαννόπουλος 18 (4), Στόουν 15 (2), Κάρτερ 7, Ντελινινκάιτις 5 (1), Σάφτενααρ 7, Τσακαλέρης 2, Χάροου 16 (1), Θεοδωρίδης.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Τρότερ 10, Σλαφτσάκης 8, Βασιλόπουλος 10 (2), Τσάπιν 14 (4), Χάρις 10, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 3, Χάρντινγκ, Χαριτόπουλος 12.

Κολοσσός – Τρίκαλα 79-69

Στις νίκες επέστρεψε ο Κολοσσός, μετά και όχι και τόσο αναμενόμενη ήττα της περασμένης αγωνιστικής από το Λαύριο. Η ομάδα της Ρόδου, αφού πρώτα τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, σοβαρεύτηκε στο δεύτερο, επικρατώντας των Τρικάλων με 79-69, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Παρά το συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ, το ξεκίνημα των νησιωτών ήταν αρκετά δυνατό, φροντίζοντας να δείξουν τα δόντια τους από νωρίς. Ωστόσο οι αυτοκαταστροφικές τάσεις που είχαν έδιναν την ευκαιρία στους Θεσσαλούς να βρίσκονται πάντα μέσα στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη, το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη, μπήκε αγριεμένο στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά ποιότητας, σοβαρεύτηκε και έφτασε σε μια σχετικά άνετη επικράτηση. Άλλωστε, το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου, δεν αφήνει πολλά περιθώρια για περαιτέρω σχόλια (23-15). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Αναστόπουλος – Βαρδάλος.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-34, 60-49, 79-69.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λίντεν 8 (1), Ρέλεφορντ 14 (2), Σαλούστρος 6, ΜακΓκι 9, Λιούις 14 (2), Λαρεντζάκης, Μπιλλής 3 (1), Μανωλόπουλος, Ντέιβις 2, Γεωργαλλής 14 (4), Άχονεν 9 (3).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Σόκο 25 (2), Τζόουνς 9 (1), Βίλιαλμσον, Καλλές 2, Ρόμπινσον 10, Κάντουγκαν 3, Τσιάρας 5 (1), Μπράουν 15, Βαρυτιμιάδης.

Πηγή: ebasket.gr