Facebook Pixel Νίκησε (πάλι) ο πατέρας τον γιο
| 2016-04-02 19:03:00

Νίκησε (πάλι) ο πατέρας τον γιο

Έστω και (πολύ) δύσκολα ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Κόροιβου Αμαλιάδας με 92-78 και έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος της Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε την ανατροπή στην 3η περίοδο. Στο τέταρτο μέρος της αναμέτρησης, παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου, Τέπιτς και Βασιλειάδης… σήκωσαν την ομάδα στις πλάτες τους και χάρισαν το ροζ φύλλο αγώνα στον πατέρα Μαρκόπουλο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης με 20 πόντους (2/4 διπ., 4/8 τριπ., 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντουέιν Ντέιβις που σκόραρε 21 πόντους (3/5 διπ., 2/9 τριπ., 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 λάθος).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Σχορτσανίτη και Χάτσερ, ενώ η αρχική πεντάδα του Κόροιβου αποτελούνταν από τους: Άλεν, Ουέμπστερ, Σλαφτσάκη, Βασιλόπουλο και Χάρις.

Ο Κόροιβος μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Χάρις να σκοράρει γρήγορα 4 πόντους, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-2. Με τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη να “ανεβαίνουν”, ο “Δικέφαλος του Βορρά πέρασε μπροστά με 11-9, ενώ το τρίποντο του Χάτσερ στην συνέχεια, έδωσε αέρα τριών πόντων στους γηπεδούχουυς (14-11, 4:25 πριν το τέλος της περιόδου). Ουέμπστερ με τρίποντο, Γεωργάκης με κάρφωμα και Σλαφτσάκης με καλάθι ανέτρεψαν το σκορ (14-18), όμως ένα εντυπωσιακό σερί 9-2 από πλευράς ΠΑΟΚ του έδωσε το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βασιλειάδης με δύο τρίποντα ανέβασε την διαφορά σοτυς 8 πόντους (31-23), με τον Χ. Μαρκόπουλο να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Ο Χαριτόπουλος έμοιαζε να παλεύει μόνος του από πλευράς Κόροιβου, τη στιγμή που οι Μάρκοβιτς και Βασιλειάδης ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (38-28, 5′ πριν το ημίχρονο). Ο Ντέιβις με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 38-31, όμως η τεχνική ποινή στον προπονητή της ομάδας της Αμαλιάδας και το αντιαθλητικό φάουλ του Χαριτόπουλου έφερε και πάλι τον ΠΑΟΚ στο +9 (42-33), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 46-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Χάρις, Ντέιβις και Ουέμπστερ να παίρνουν… “φωτιά”, ο Κόροιβος μείωσε άμεσα στους 4 πόντους (48-44), γεγονός που ανάγκασε τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με τον Χάρις να μοιάζει ασταμάτητος και να πετυχαίνει άλλους 5 αναπάντητους πόντους, η ομάδα της Αμαλιάδας πέρασε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 49-48, 5:10 πριν ο τέλος της περιόδου. Με… 5ποντο (τρίποντο Ουέμπστερ και 2/2 βολές του Ντέιβις στην ίδια φάση) οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 6 πόντους, ενώ ο Ντέιβις απάντησε με τρίποντο στο καλάθι του Τσόχλα για το 50-57 (4:30 για τη λήξη της περιόδου). Μάρκοβιτς με δίποντο και Τσόχλας με τρίποντο μείωσαν στο καλάθι (55-57), ενώ το καλάθι και φάουλ του Κλάντον έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (58-58). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κόροιβο να προηγείται με 63-62.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Μάρκοβιτς με 1/2 βολές και ο Τέπιτς με καλάθι έβαλαν και πάλι τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 65-63. Ο Δέδας με τρίποντο στη συνέχεια έδωσε αέρα 5 πόντων στον ΠΑΟΚ (70-65), όμως οι παίκτες του Χ. Μαρκόπουλου μείωσαν άμεσα με σερί 4-0 (70-69, 6:32 πριν το τέλος της αναμέτρησης). Με συνεχόμενες βολές και καλές άμυνες, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στο +7 (76-69), όμως η τεχνική ποινή στον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, έδωσε την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στο καλάθι (76-74). Ο Βασιλειάδης με νέο τρίποντο έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (80-74), με τους Τέπιτς και Μαργαρίτη να “κλειδώνουν” τη νίκη με 2/2 βολές και τρίποντο αντίστοιχα (87-76). Τελικό σκορ, 92-78.

Διαιτητές: Φούφης – Τζαφλέρης – Παντελίδης.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-35, 62-63, 92-78.