Facebook Pixel Τους... κεράσαμε και τεκίλα!
| 2016-07-06 20:49:00

Τους... κεράσαμε και τεκίλα!

Το Μεξικό για ένα ημίχρονο μας έβαλε σε μαύρες σκέψεις, όμως Καλάθης και Γιάννης σνέλαβαν δράση και η Εθνική μας έκανε το 2/2 στο Προολυμπιακό επικρατώντας με 86-70

Η Εθνική μας, μολονότι ήταν προβληματική στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε αισθητά στην επανάληψη κι επιβλήθηκε 86-70 του Μεξικού. Η “επίσημη αγαπημένη” θα αντιμετωπίσει, την Παρασκευή (08/07), την Κροατία, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Προολυμπιακού τουρνουά του Τορίνο. Οι “σομπρέρος”, στον αντίποδα, θα κοντραριστούν με την Ιταλία.

Θύμισε... Ιράν το ξεκίνημα της Εθνικής μας με το Μεξικό. Το παθητικό μας σε 4'40" ήταν 13 πόντοι, είχαμε χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και κακή περιφερειακή άμυνα. Κακό ήταν λοιπόν το 1ο δεκάλεπτο για την Εθνική που παρά τα +5 ριμπάουντ, είχε 5/17 σουτ, 4 περισσότερα λάθη κι είχε δεχθεί 11π. από τον Κρουζ, με το δεκάλεπτο να λήγει 15-16!

Ο νεοεισελθών Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε αυτά που έκανε και προχθές: 1 τάπα, 1 κλέψιμο στη σέντρα, 1 κερδισμένο φάουλ απέναντι σε κλειστή άμυνα, πολλή ενέργεια! Το σχήμα πάντως με δύο γκαρντ, τους Αθηναίου και Μάντζαρη, αλλά και δύο φόργουορντ (Θανάσης και Παπαπέτρου), βελτίωσαν την κυκλοφορία και την άμυνα. Mε δυο σερί τρίποντα οι Μεξικανοί πέρασαν μπροστά 28-25 (17`), έχοντας τους αδερφούς Αντετοκούνμπο στο "2" και στο "3". Με τόσα ελεύθερα τρίποντα (6/14) κι αρκετά επιθετικά ριμπάουντ για τους Μεξικάνους, λογικό ήταν να μην έχουμε καθαρό μυαλό στην επίθεση, εξ ου και το 33-29... Το ημίχρονο έληξε 35-33 για τους Μεξικανούς, καθώς η Εθνική δεν μπόρεσε να κλεψει μπάλες ή να τρέξει στον αιφνιδιασμό, οπότε εγκλωβίστηκε σε ένα αργό 5v5, που δεν είναι το καλύτερό της. Κακοί ήμασταν και στην άμυνα, όπου είχαμε αργές περιστροφές και δίναμε ελεύθερα σουτ.

Στο 22` βγάλαμε μόλις το δεύτερο αιφνιδιασμό για το 37-40, ενώ δείχναμε και μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα. Όλα αυτά ως το 24` όταν οι Μεξικανοί ισοφάρισαν με τρίποντο 42-42, με τον Κουφό πάντως να είναι μαύρη τρύπα στην άμυνα... Ένα μίνι-ξέσπασμα με αιχμή τον Καλάθη και καρφωματάρα του Γιάννη έφερε το 42-48, ενώ με τρίποντο έκανε το 44-51 στο 26`! Μόλις βρήκαμε λίγο ρυθμό, ξεκόλλησε το κάρο, με τον Καλάθη να έχει επίσης 6 ασίστ. Το τρίποντο του Παπαπέτρου για το 60-46 ήταν το κερασάκι στην τούρτα, με το δεκάλεπτο να λήγει 48-60, με σκορ περιόδου 27-13.

H Eθνική ήλεγχε το ματς στο 4ο δεκάλεπτο, κρατώντας τη διαφορά στο +/10 κι απο `κει που λέγαμε μη χάσουμε, ξεκουράσαμε και τους βασικούς. Το ματσάκι λοιπόν κυλούσε χαλαρά ως το τέλος, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +16 (77-61) με καρφωματάρα του Θανάση και το ταμπλό στο τέλος να γράφει

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-35, 48-60,  70-86