Facebook Pixel Βρήκε τον... Πορζίνγκις της η Ρωσία!
| 2017-09-05 16:39:00

Βρήκε τον... Πορζίνγκις της η Ρωσία!

Οι Ρώσοι είχαν 3x3 στο Ευρωμπάσκετ, αλλά η Λετονία του Κρίσταπς Πορζίνγκις πήρε το ντέρμπι του Δ` ομίλου με 84-69.

Οι καλές άμυνες σε συνδυασμό με την επιθετική δυστοκία των παικτών οδήγησε σε χαμηλό σκορ, στην πρώτη περίοδο, αφού στο 4′ 21″ είχαν σημειωθεί μόλις οκτώ πόντοι, τέσσερις για κάθε ομάδα. Η Λετονία χάρη στα λέι απ των Σμιτς και Τίμα πήρε “αέρα” τεσσάρων πόντων (4-8, 6′) αλλά η Ρωσία ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγήθηκε με τρεις (13-10, 9′). Το δεκάλεπτο έληξε με 15-12 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Μπέρτανς που έφερε τα ματς στα ίσια αλλά οι Ρώσοι επανέκτησαν το προβάδισμα (19-15, 12′). Παρ’ όλα αυτά, ισοφάρισαν σε 20-20 χάρη σε δίποντο του Πορζίνγκις προτού οι τυπικά γηπεδούχοι φτάσουν στο +5 (30-25, 16′). Με σερί 5-0, οι Ρώσοι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (35-25, 17′), η οποία παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (44-34).

Οι Λετονοί, στο τρίτο δεκάλεπτο, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και με σερί 4-0 την “έριξαν” στους 6 (44-38, 22′) και χάρη στο δίποντο του Σμιτς, δύο λεπτά αργότερα, έφτασαν σε απόσταση τριών πόντων (46-43). Οι παίκτες του Μπαγκάτσκις συνέχισαν να πιέζουν και, μάλιστα, πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Τίμα στο 28ο λεπτό (50-52). Ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη της περιόδου, ο Κουλάγκιν ισοφάρισε (52-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Λετονία πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (56-60, 32′) με τους Ρώσους να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά. Παρ’ όλα αυτά, στα μισά της περιόδου, το δίποντο του Στρέλνιεκς διαμόρφωσε το 67-61 για τους Λετονούς. Ο Τίμα, 3′ 37″ πριν από τη λήξη του ματς, πήρε φάουλ από τον Σβεντ, εκτέλεσε τρεις βολές, ευστόχησε στις δύο κι εκτόξευσε το προβάδισμα της ομάδας του στους δέκα πόντους (61-71). Ο Σβεντ με τρίποντο, 1′ 16″ προ της εκπνοής της αναμέτρησης, “έγραψε” το 69-77 προσπαθώντας, έτσι, να μειώσει το λετονικό προβάδισμα. Το τελικό σκορ, 69-84, διαμόρφωσε ο Μπέρτανς με γκολ-φάουλ αστοχώντας, εντούτοις, στη συμπληρωματική βολή.

Επόμενος αντίπαλος της Ρωσίας είναι η Μεγάλη Βρετανία (07/09, 14:30) και της Λετονίας, η Τουρκία (07/09, 20:45).

Διαιτητές: Τσμίκιεβιτς (Πολωνία), Ματσόνι (Ιταλία), Μιλόγεβιτς (ΠΓΔΜ).

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 29-22, 8-18, 17-32.
ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 21
(2/11 τρίποντα), Φριτζόν 5, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6, Ζούμπκοφ 7 (1), Κβοστόφ 3 (1), Μοζγκόφ 16, Βοροντσέβιτς 4, Ντ. Κουλάγκιν 2, Μ. Κουλάγκιν, Κουρμπανόφ 5 (1).
ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 11, Μπλουμς, Ντάιρις Μπέρτανς 9 (1), Ντάβις Μπέρτανς 8 (1), Τίμα 22 (1), Σμιτς 11, Γιανιτσένοκς, Στρέλνιεκς 9 (1), Πέινερς 4, Μέγερς 10.