Facebook Pixel Ζωντανή στην παράταση η Γεωργία
| 2017-09-05 23:48:00

Ζωντανή στην παράταση η Γεωργία

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επικράτησε στον έξτρα χρόνο με 91-104 του Ισραήλ και διατήρησε τις ελπίδες για πρόκριση στους “16” του Eurobasket.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική στην κανονική διάρκεια της, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 89-89. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Γεωργιανοί ήταν καλύτεροι και με επιμέρους σκόρ 2-15 πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τη Γεωργία ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια με 25 πόντους 19 ριμπάουντ, ενώ ο Ζάζα Πατσούλια ακολούθησε με 19 και 11 ριμπάουντ και ο Μάικλ Ντίξον 18 και 7 ασίστ. Από την ομάδα του Ερέζ Εντελεστάιν, ο ΓΚάι Μέκελ είχε 23 πόντους, με τον Ρίτσαρντ Χάουελ να ακολουθεί με 19 και τον Όμρι Κάσπι με 16.

Οι Ισραηλινοί διατηρούσαν διαφορά 5 (20-15 και 22-17) στην πρώτη περίοδο, με τη Γεωργία να καταφέρνει να μειώσει σε 22-21 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα τους Ερέζ Εντελεστάιν χάρη στους Κάσπι και Μπλέιζερ έχτισε διαφορά 7 (40-33) , παρόλα αυτά οι Σενγκέλια και Σανάντζε έφεραν τη Γεωργία στο -2 (42-40).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 49-47 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων. Οι Ισραηλινοί μπήκαν καλύτερα και στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Μέκελ ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (63-53) στο 25’.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν τα παράτησαν και με τους Πατοσύλια και Σανάντζε να σκοράρουν, η Γεωργία μείωσε σε 70-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, αφού ο Σενγκέλια ισοφάρισε σε 79-79, ενώ με τρίποντο του Μαρκοισβίλι, η Γεωργία προηγήθηκε 79-83 στο 37’. Το Ισραήλ είχε απάντηση, και αρχικά ο Ελιγιάχου μείωσε σε 83-84, ενώ με λει απ ο Μέκελ έκανε το 87-86 1:04” πριν από το φινάλε.

Ο Ντίξον έχασε την μπάλα από τον Ελιγιάχου, ωστόσο ο Μέκελ είδε τον Μαρκοισβίλι να του παίρνει και αυτός την μπάλα, και στη συνέχεια ο Σενγκέλια να κόβει τον Κάσπι. Ο Ντίξον με τρίποντη «βόμβα» έκανε το 87-89, ωστόσο ο Κάσπι με λει απ έκανε το 89-89 6” πριν από το φινάλε.

Ο Κάσπι σταμάτησε τον Πατσούλια και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Γεωργία με τους Ντίξον και Σανάντζε και Πατσούλια κατάφερε να προηγηθεί 91-99 και να αγκαλιάσει τη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τη Γεωργία να ξεπερνάει τους 100 πόντους και να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 49-47, 70-67, 89-89 κ.α., 91-104 παρ.