Facebook Pixel Ραψωδία Σλοβενίας στο έπος της Κωνσταντινούπολης - Κατέκτησε το πρώτο χρυσό της ιστορίας της!
| 2017-09-17 23:29:00

Ο τελικός των τελικών! Η Σλοβενία των εκπληκτικών Ντράγκιτς, Πρέπελιτς, Ράντολφ και του τραυματία Ντόντσιτς νίκησε (93-85) με φοβερό μπάσκετ τους Σέρβους και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Τι ήταν πάλι αυτό που είδαμε... Ίσως στον καλύτερο τελικό στην ιστορία των Ευρωμπάσκετ η απίστευτη Σλοβενία επικράτησε με 93-85 της Σερβίας και ανέβηκε για πρώτη φορά στην κορυφή της Ευρώπης.

Ο αγώνας της Κωνσταντινούπολης ήταν εξωπραγματικός, όσο εξωπραγματικός ήταν και ο τεράστιος Γκόραν Ντράγκιτς, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο του τελικού. Ο Σλοβένος γκαρντ έκανε πράγματα από άλλον πλανήτη, πετυχαίνοντας 35 πόντους, τους 20 στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Στο ξεκίνημα οι Σέρβοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με 22-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, προτού αναλάβει δράση ο άσος των Μαϊάμι Χιτ. Ο Ντράγκιτς έπαιξε μόνος του την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς στην δεύτερη περίοδο και πέτυχε 20 πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο με 26 συνολικά!

Η Σλοβενία ήταν σε... οργιώδη κατάσταση, κάτι που μαρτυρά και το υπέρ της 56-47 στο πρώτο 20λεπτο. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Σλοβένους, αφού είδαν το παιδί - θαύμα, Λούκα Ντόντσιτς να τραυματίζεται και να αποχωρεί από το ματς.

Αυτή η εξέλιξη αποσυντόνισε την παρέα του Ντράγκιτς, ο οποίος έδειχνε κουρασμένος και δεν μπορούσε να κάνει τα "μαγικά" του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, η Σλοβενία και ο προπονητής της, Ιγκόρ Κοκόσκοφ, έβγαλαν άσους από τα μανίκια και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Ο Πρέπελιτς ανέλαβε την δουλειά των Ντράγκιτς και Ντόντσιτς, ο Ράντολφ πήρε προσπάθειες και ευστόχησε (σημαντικό καλάθι και φάουλ στο τέλος), ενώ ο Βίντμαρ ήταν εκπληκτικός στην άμυνα, με τάπες... φωτιά!

Η Σερβία προηγήθηκε με καλάθι του εξαιρετικού και σήμερα Μπογκντάνοβιτς με 80-82, όμως η Σλοβενία ήταν ψυχωμένη και έφτασε στο τρόπαιο με το τελικό 93-85! Μάλιστα, το κατέκτησε και αήττητη, αφού δεν έχασε από καμία ομάδα στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 56-47, 71-67, 93-85.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 11 (4 ριμπ.), Ντράγκιτς 35 (9/15 δίπ., 3/7 τρίπ., 8/9 βολ., 7 ριμπ., 3 ασ., 3 λαθ. 2 κλεψ.), Νίκολιτς 4, Πρέπελιτς 21 (4), Μούριτς 5 (1), Μπλάζιτς 7, Βίντμαρ 2, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 8 (3/10 σουτ, 7 ριμπ.).

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 18 (2), Μπογκντάνοβιτς 22 (9/21 σουτ, 2/11 τρίπ., 4 ριμπ., 5 ασ.), Λούσιτς 9, Μιλοσάβλιεβιτς 2, Μπίρσεβιτς 8 (2), Στίματς 2, Μίσιτς 4, Γκούντουριτς 6 (2), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 6, Μαριάνοβιτς 6.