Facebook Pixel Sportdog.gr | Γιατί έτσι… γουστ-ΆΡΗ!
| 2017-10-04 21:11:00

Γιατί έτσι… γουστ-ΆΡΗ!

Τί κι αν είχε… χίλια προβλήματα κι «έχτισε» το ρόστερ του τελευταία στιγμή; Στο «καυτό» Αλεξάνδρειο ο Άρης υπέταξε τον ΠΑΟΚ (70-63) και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες, με πολλή αστοχία και τις άμυνες να κυριαρχούν. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το σκορ στα πρώτα 8’ ήταν μόλις 11-10 υπέρ του ΠΑΟΚ, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 17-16 υπέρ του Άρη.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης πάτησε… γκάζι και άρχισε να «χτίζει» διαφορά. Οι «κίτρινοι» βελτίωσαν αισθητά την ευστοχία τους στα δίποντα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (23 αντί 17) και ανέβηκαν στον τομέα της δημιουργίας (11 ασίστ στο ημίχρονο αντί 6 του ΠΑΟΚ. Ο Βασιλόπουλος «ζεστάθηκε», όπως και οι Βον, Μπένσον, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ φαινόταν προβλέψιμος στην επίθεση και τα περίμενε όλα από τον Ντίλαρντ, ο οποίος άρχισε να πέφτει και να γίνεται άστοχος σε σχέση με το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε. Ο Άρης ήλεγχε το παιχνίδι σε επίθεση και άμυνα, με αποτέλεσμα να φτάσει την υπέρ του διαφορά μέχρι και στο +15 (36-21) στο 18’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-29 για τους γηπεδούχους.

Όπως τελείωσε το δεύτερο μέρος, ακριβώς έτσι άρχισε και το δεύτερο! Ο Γκάρι Μπελ μπήκε στην εξίσωση του αγώνα οδηγώντας τον Άρη με συνεχόμενα καλάθια και αυξάνοντας τη διαφορά στο +19 (51-32). Ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε με πρωταγωνιστή τον Λάκι Τζόουνς, ο οποίος «ζεστάθηκε» και ηγήθηκε της ομάδας του, που βελτίωσε την άμυνά της, κράτησε άποντο για 4 λεπτά τον Άρη και μείωσε σε 54-44 στο 28’. Παρ’ όλα αυτά, δυο γρήγορα καλάθια του Μπελ έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 58-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ένα απίθανο τρίποντο της… απελπισίας από τον Μπένσον φάνηκε να γέρνει οριστικά την πλάστιγγα στην πλευρά του Άρη, αφού επανέφερε τη διαφορά στο +17 (63-46) στο 34’. Ο ΠΑΟΚ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έκανε την ύστατη προσπάθεια να διεκδικήσει τη νίκη. Ο Άρης αδράνησε πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους σε ισάριθμα λεπτά, με το Δικέφαλο να «γράφει» επιμέρους σκορ 12-4 και να μειώνει στους 9 (67-58) με τρίποντο τους Τρις στο 38’.

Τελικά, δεν είχαμε φινάλε-θρίλερ, αφού οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου τα έκαναν… θάλασσα, με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα και να κατακτά σπουδαία νίκη-πρόκριση (70-63) μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα!

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-29, 58-44, 70-63

ΑΡΗΣ: Μούρτος 3, Αθηναίου 4 (0/6 τρίπ.), Βασιλόπουλος 12 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Φλιώνης 3 (1/5 τρίπ.), Βον 10 (2 τρίπ., 5 ασ.), Τσαϊρέλης 5, Πέτγουεϊ 3 (1), Πουλιανίτης, Ουίβερ 7 (1), Μπένσον 12 (1), Χρηστίδης 2, Μπελ 9 (1).

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 7 (5/6 βολ., 1/6 δίπ., 10 ριμπ.), Ντίλαρντ 14 (6/10 βολ., 1/5 δίπ., 2/7 τρίπ., 7 ασ.), Κλάσεν 7, Καρράς 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 5, Καραμανώλης, Ζάρας 5 (1/5 τρίπ.), Τζόουνς 14 (3 τρίπ., 9 ριμπ.), Τρις 7 (1).