Facebook Pixel Sportdog.gr | Ο Κόροιβος έπιασε... κορόιδο τον Άρη!
| 2017-10-08 18:57:00

Ο Κόροιβος έπιασε... κορόιδο τον Άρη!

Ο Κόροιβος πραγματοποιώντας φοβερή εμφάνιση έκανε το “μπαμ”! Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν εξαιρετική απέναντι στον Άρη και επικράτησε εντός έδρας των “κιτρίνων” με 71-55.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν πάρει διαφορά 24 πόντων (63-39) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

O Άρης προηγήθηκε με 3-4, ο Κόροιβος αντέδρασε (9-4) και ο Χρηστίδης διαμόρφωσε το 9-6. Το 11-6 έγινε από τον Σκουλίδα ενώ το 13-6 από τον Ντεκόζι, με τους γηπεδούχους να “πατούν” καλύτερα μέχρι εκείνη την ώρα. Οι “κίτρινοι” ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και αυτό το εκμεταλλεύονταν το σύνολο του Καλαμπάκου που πήρε αέρα 9 πόντων (15-6). Ο Μπένσον “ξεκόλλησε” την ομάδα του Γιαννάκη (15-7), ο Μπελ χρεώθηκε με αντιαθλητικό (17-7) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-7.

Ο Άρης μείωσε σε 20-11 με πόντους του Μπένσον αλλά ο Κόροιβος φόρτσαρε και έφτασε στο +15 (26-11). Μάλιστα ο Μιλιντίγεβιτς έκανε το 29-11 και ο Γιαννάκης κάλεσε τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους (30-11 και 33-14), ο Φλιώνης κέρδισε αντιαθλητικό (33-17 στο 15′), ο Πουλιανίτης ήταν ο υπεύθυνος για το 33-19 και ο Μπένσον “έφερε” τους “κίτρινους” στο -12 (33-21, με τον Πουλιανίτη να δίνει σημαντικές βοήθειες στην ομάδα της Θεσσαλονίκης). Το σύνολο του Γιαννάκη μείωσε κι άλλο (35-25) και στο ημίχρονο ήταν στο -6 (37-31).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 6-0 (43-31), ο Βον πέτυχε τους πρώτους πόντους του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο (43-33) αλλά ο Κόροινος ξέφυγε με 49-33. Στο 25′ οι “κίτρινοι” ευστόχησαν για πρώτη φορά στο ματς σε σουτ από τα 6.75 (49-36) όμως η ομάδα του Καλαμπάκου πάλι πάτησε γκάζι (54-36). Ο Μπένσον “έγραψε” το 54-38 ενώ λίγο μετά το 28′ έγινε το 63-39! Ο Βασιλόπουλος ήταν ο υπεύθυνος για το 63-41 και στην τρίτη περίοδο το σκορ ήταν 63-42 υπέρ του Κοροίβου που ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο.

Το σύνολο του Γιαννάκη βρέθηκε στο -18 (67-49), ο Κόροιβος προηγήθηκε με 69-49 και ο Τσαιρέλης έκανε το 69-51 στο 35′. Στην συνέχεια ακολούθησαν δύο λάθη από πλευράς των φιλοξενούμενων οι οποίοι μετέπειτα μείωσαν σε 69-53. Στο 38′ οι γηπεδούχοι ήταν στο +18 (71-53) και τελικά πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 71-55.

Δεκάλεπτα: 20-7, 37-31, 63-42, 71-55

Κόροιβος: Κάρσον 9 (4/11 σουτ), Σαχπατζίδης 6, Σκουλίαδς 8 (2), Ράουντρι 13 (2/7 τρίπ.), Ντικόσεϊ 17 (8 ριμπ.), Πόσλεϊ 2, Μιλεντίγιεβιτς 9 (3), Αντωνάκης, Σπυριδωνίδης, Χάινς 4.

Άρης: Βον 6, Χρηστίδης 2, Μούρτος (7 ριμπ.), Αθηναίου (0/4 σουτ), Βασιλόπουλος 9 (6 ριμπ.), Φλιώνης 9 (1), Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 4, Μόραντ 3, Ουίβερ, Μπένσον 16 (7 ριμπ.), Μπελ 2.

Πηγή: ebasket.gr