| 2017-12-01 22:41:00

Εδώ είναι ΟΑΚΑ και θα προσκυνάτε!

του Δημήτρη Σκούφου

Το έκανε θρίλερ ο Παναθηναϊκός, αλλά νίκησε τη Μάλαγα 82-71.

Για τρία δεκάλεπτα οι Πράσινοι έβλεπαν τον... χάρο με τα μάτια τους, αφού η Μάλαγα τον κοιτούσε κατάματα, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ σημείωσαν 28 πόντους και διέλυσαν κάθε αμυντικό σύστημα των αντιπάλων τους.

Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν ο καλύτερος παίκτης συνολικά στο αποψινό ματς, από κοντά και ο Νικ Καλάθης, εντούτοις στην τελευταία περίοδο έκαναν απίστευτα πράγματα οι Παππάς, Ρίβερς και Γκάμπριελ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον Παναθηναϊκό στην πέμπτη σερί νίκη του στην Ευρωλίγκα και έβδομη σε δέκα αγώνες.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Το γρήγορο 0-4 της Μάλαγα δεν πτόησε τον Παναθηναϊκό και ειδικά τον Τζέιμς Γκιστ που ήταν σε εκπληκτική κατάσταση. Ο Αμερικανός έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Ανδαλουσιανών στο ξεκίνημα και με δικούς του πόντους, έφερε τους Πράσινους μπροστά με 9-7 και 15-9, έχοντας στα πρώτα λεπτά 4/4 δίποντα! Παρόλα αυτά η Μάλαγα αντέδρασε και μείωσε σε 16-15 με την λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" μπήκε και πάλι δυναμικά και με ένα σερί 8-3 ξέφυγε με 24-18 στο 14'. Κάπου εκεί η άμυνα χαλάρωσε, οι Ισπανοί έβαλαν κάποια δύσκολα σουτ και αφού μείωσαν αρχικά στον πόντο (24-23), πέρασαν μπροστά με 28-29 στο 17' και 30-31 στο 18'. Μια τρομερή συνεργασία (μία από τις πολλές) ανάμεσα σε Καλάθη και Γκιστ έκανε το σκορ 32-33, πριν ο Σουάρεθ διαμορφώσει με δύο βολές το 32-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Mε έξι συνεχόμενους πόντους του Καλάθη και ένα δίποντο του Γκιστ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 40-41 στην αρχή του δεύτερου μέρους και πέρασε μπροστά με 44-41 στο 25' με δύο βολές του Σίνγκλετον και ακόμα ένα καλάθι του αρχηγού των Πράσινων. Ωστόσο, το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και μάλιστα η Μάλαγα πέρασε ξανά μπροστά με 51-54, λίγο πριν την συμπλήρωση των 30 λεπτών. Ο Καλάθης μίλησε στο τέλος της περιόδου και με δικό του τρίποντο ισοφάρισε σε 54-54.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο και συγκεκριμένα για... δύο ρόλους, συν έναν guest star. Ο Νίκος Παππάς και ο Κέι Σι Ρίβερς ανέλαβαν να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά και με τρομερά και δύσκολα καλάθια έβαλαν τον Παναθηναϊκό σε ρόλο οδηγού.

Ο εξαιρετικός Γκάμπριελ ήταν σε ρόλο... guest με σημαντικούς πόντους κι έτσι οι Πράσινοι ξέφυγαν στο σκορ και δεν κοίταξαν πίσω. Το σκορ στο 34' ήταν 68-58 και παρά την προσπάθεια της Μάλαγα να επιστρέψει ήταν... αδύνατο.

Οι Πράσινοι έφτασαν στην έβδομη νίκη τους στην Ευρωλίγκα με 82-71, έχοντας ρεκόρ 7-3 και δείχνοντας πιο... φορμαρισμένοι από ποτέ.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:  Το 13/31 τρίποντα  του Παναθηναϊκού, αλλά και τα τρομερά στατιστικά των Γκιστ, Καλάθη, Παππά και Ρίβερς ήταν τα "κλειδιά" που έδωσαν τη νίκη στο "τριφύλλι".

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Δύσκολο. Πολλοί θα έλεγαν τον Τζέιμς Γκιστ που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, όμως την στιγμή που "έκαιγε" η μπάλα οι Παππάς (είχε μόλις έναν πόντο στο πρώτο μέρος!) και Ρίβερς έβαλαν τεράστια καλάθια και "ξεκόλλησαν" τον Παναθηναϊκό, οδηγώντας τον στη νίκη.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Τρομερή για άλλη μια φορά η παρουσία των φίλων του Παναθηναϊκού, που με την φωνή τους βοήθησαν και αυτοί από την πλευρά τους, τους Πράσινους να φτάσουν στο "ροζ" φύλλο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 7 (1/3 δίποντα, 1/3  τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 15 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Παππάς 11 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ντένμον, Γκιστ 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1/1 τρίποντο, 2 ασίστ), Γκάμπριελ 4, Ογκαστ 2, Λοτζέσκι 7 (2/3 τρίποντα), Καλάθης 16 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Αντετοκούνμπο

ΜΑΛΑΓΑ: Μακάλουμ 8, Ντίαζ 3, Σαλίν, Ντίεζ 3(1), Μιλοσάβλιεβιτς 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 16 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Μπρουκς (0/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Ογκουστιν 9 (3/ δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σουάρεθ 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Μούσλι 6

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-35, 54-54, 82-71