Facebook Pixel Sportdog.gr | Κολοσσός... πραγματικός στην Πάτρα!
| 2017-12-17 20:30:00

Κολοσσός... πραγματικός στην Πάτρα!

Σπουδαία νίκη επί του Προμηθέα με 80-76!

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (11-8). Ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοση του στα τελευταία λεπτά και με σερί 8-0 πήρε τα ηνία του σκορ (11-16). Ο Προμηθέας, όμως, αντέδρασε και με επί μέρους 7-2 ισοφάρισε την αναμέτρηση (18-18).

Ο Σταύρος Τουτζιαράκης ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και γρήγορα έφτασε τους 11 πόντους. Ο Προμηθέας, όμως, δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και ήταν μπροστά μόλις για έναν πόντο (29-28). Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 44-34, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τη ρίξουν πριν το 2ολεπτο στους 5 (39-44).

Ο Κολοσσός στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν φανταστικός και κατάφερε με τρίποντο του Μπρέι να προηγηθεί με 11 πόντους (41-52). O Προμηθέας αντέδρασε και μείωσε στους 2 (54-56), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 10 πόντους (54-64).

Ο Κολοσσός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και 5.18′ πριν το τέλος ήταν μπροστά με 62-72. Στα τελευταία λεπτά ο Προμηθέας έκανε την τελευταία του αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους και καλές άμυνες κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 3 (73-76) με καλάθι του Λίποβι.

Ο Τζόουνς ήταν ψύχραιμος στο τέλος και ένα λεπτό πριν το τέλος με δύο βολές έδωσε “αέρα” 4 πόντων στον Κολοσσό (74-78). Ο Μιλόσεβιτς, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο παιχνίδι, μείωσε σε 78-76. Ο Γκίκας ήταν μοιραίος για τον Προμηθέα, καθώς 10” πριν το τέλος έκανε λάθος και ο Γκρίφιν έκλεψε και σκόραρε (76-80) και χάρισε τη νίκη στον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 54-64, 76-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Λίποβι 8 (2/7 τρίποντα), Έβανς 5, Γκίκας 8 (2), Σαλούστρος 6 (1), Μιλόσεβιτς 26 (6/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 15 (1), Φαγιέ 3 (1/6 τρίποντα), Ρέλεφορντ, Δημάκος, Χολ 5 (0/4 τρίποντα, 9 ασίστ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης):  Γκρίφιν 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ), Χάρις 10, Σχίζας 6, Μπρέι 24 (4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Ράιτ (8 ριμπάουντ), Τζόουνς 8 (12 ριμπάουντ), Γεωργαλλής, Μπιλλής 3 (1), Σταμάτης 9 (1), Παπαδάκης 3 (1), Τσαλμπούρης.