Facebook Pixel Sportdog.gr | O «Σάρας» λύγισε και τον Ολυμπιακό στο σπίτι του – Δεν άντεξε ο Σπανούλης να πάρει κι αυτό!
| 2017-12-28 21:53:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Ήττα για τους Πειραιώτες στη Ζαλγκίρις με 74-68.

Με ήττα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός, καθώς πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση και έχοντας σημαντικές απουσίες (έλειπαν Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Μάντζαρης και ΤΙλί), έχασε στην εξαιρετική Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 74-68.

Οι Λιθουανοί έκαναν φοβερή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και γύρισαν τούμπα το ματς, ενώ για τον Ολυμπιακό που ξεχώρισε ο Παπαπέτρου, στα τελευταία λεπτά πήρε τις περισσότερες επιθέσεις ο Σπανούλης, αλλά αυτή την φορά ήταν άστοχος.

Οι Πειραιώτες με την σημερινή ήττα είναι πλέον στο 11-4, ενώ η Ζαλγκίρις έφτασε στο 10-5 και πλέον κάνει όνειρα ακόμα και για τετράδα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και με τον Σπανούλη να δημιουργεί με ασίστ, προηγήθηκε 4-9, ενώ με τρίποντο του ίδιου έφτασε στο 7-12 στο 4’. Η Ζαλγκίρις όμως με την γνωστή ταχύτητά της στην επίθεση και την «ώθηση» από την εξέδρα επέστρεψε στο ματς, ισοφάρισε σε 12-12 με τρίποντο του Μιλάνκις, ενώ ο Μίτσιτς προσπέρασε για το 14-12 στο 6’. Οι Λιθουανοί είχαν βρει ρυθμό και με τον Καβαλιάουσκας να πετυχαίνει πέντε εύκολους πόντους έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 22-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Πάνγκος για το 25-19, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν τα έχασαν από την φασαρία της εξέδρας και κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα. Έτρεξαν ένα σερί 8-0 και με πόντους από ΜακΛίν – Στρέλνιεκς προηγήθηκαν 25-27, ενώ τα τρίποντα των Ρόμπερτς και Τόμπσον τους διατήρησαν μπροστά στο σκορ για το 31-35 στο 16’. Παρόλα αυτά τα πολλά λάθη (10 στο ημίχρονο, τρία ο Σπανούλης), έδωσαν δικαιώματα στη Ζαλγκίρις, η οποία έκλεισε το ημίχρονο μόνο στο -2, 36-38.

Ανάλογη ήταν η εικόνα στο παρκέ και μετά την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, καθώς η Ζαλγκίρις… πυροβολούσε με τρίποντα και ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να παίξει άμυνα. Οι Λιθουανοί με μακρινά σουτ των Γιανκούνας και Μιλάνκις βρέθηκε στο 43-40 και στο 48-44, όμως οι Πειραιώτες βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό την άμυνά τους, παίρνοντας βοήθεια στα ριμπάουντ από τους Ρόμπερτς και Μπόγρη και βρίσκονται σκορ με τρίποντα του Παπαπέτρου, όχι μόνο έμειναν κοντά στο σκορ, αλλά τρέχοντας ένα σερί 0-9, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 48-53!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός παίζοντας στα πρώτα τρία λεπτά χωρίς τον Σπανούλη στο παρκέ, παρασύρθηκε από τον ρυθμό των Λιθουανών, έκαναν πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε να χάνει 54-53 στο 34’, από πόντους των Γιανκούνας και Ουλανόβας. Η επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ συνδυάστηκε με δικό του τρίποντο, ενώ ο Παπαπέτρου έγραψε το 57-58 στο 35’. Ο Ουλανόβας όμως είχε… ζεσταθεί και με τρίποντο διαμόρφωσε το 60-58, ενώ ο Μίτσιτς μετά από άστοχο τρίποντο του Σπανούλη, με 2/2 βολές έκανε το 62-58, 3.33’ πριν το φινάλε. Ακολούθησε άλλο ένα άστοχο (ελεύθερο) τρίποντο του Σπανούλη, αλλά και ένα εύστοχο τρίποντο υπό πίεση του Πάνγκος για το 65-58. Το ματς είχε πάρει πλέον… φωτιά, καθώς ακολούθησαν ένα έμμεσο τρίποντο του Στρέλνιεκς και δύο τρίποντα των Μίτσιτς και Τόμπσπον που διαμόρφωσε το 68-64, 2’ λεπτά πριν τη λήξη!

Ακολούθησε ένα θρίλερ, με χαμένες επιθέσεις και από τους δύο και τον Παπαπέτρου τελικά να μειώνει σε 69-66, 1.06’’ πριν το τέλος, αλλά και τον Γουάιτ να γράφει με κάρφωμα το 71-66, 39:16 πριν τη λήξη. Η Ζαλγκίρις δεν γινόταν να χάσει πλέον τη νίκη και το τελικό σκορ ήταν 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-37, 48-53, 74-68

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός έκανε πάρα πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο (10, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 12), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο παρασύρθηκε από τον ρυθμό της Ζαλγκίρις. Πήρε τα ριμπάουντ που χρειαζόταν, αλλά ήταν πολύ άστοχος στα μακρινά σουτ.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ο Σφαιρόπουλος, όπως και με την Εφές, στο φινάλε έδωσε τα… κλειδιά στον Σπανούλη, ωστόσο αυτή την φορά δεν δικαιώθηκε. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού παρότι ευστόχησε σε ένα τρίποντο, πήρε λανθασμένες επιλογές στη συνέχεια και δεν μπόρεσε να σπρώξει τον Ολυμπιακό στη νίκη.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Παρά το κακό του ξεκίνημα στο ματς, ο Κέβιν Πάνγκος ήταν εξαιρετικός στο φινάλε, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη κόντρα στους Ερυθρολεύκους.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του ο Κάιλ Ουίλτζερ. Σε 6' ήταν άποντος και δεν βοήθησε καθόλου.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι Λιθουανοί δημιούργησαν για ακόμα ένα ματς εκπληκτική ατμόσφαιρα και απέδειξαν πως έχουν μία από τις πιο «καυτές» έδρες στην Ευρώπη. Δεν σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν, ενώ σε κάποιες φάσεις οι ιαχές τους «χάλαγαν» τις επιθέσεις του Ολυμπιακού.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, παρά τις πολλές απουσίες (έλειπαν Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Μάντζαρης και ΤΙλί) κατάφερε μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Κλειστό ματς, χαμηλό σκορ και σκληρή άμυνα. Στην τελευταία περίοδο εφάρμοσε το ίδιο πλάνο με την Εφές, έπαιξε για τρία λεπτά χωρίς τον Σπανούλη και… το πλήρωσε. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παρέσυραν στον ρυθμό τους τους Πειραιώτες, βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ μέχρι το τέλος, αφού αυτή την φορά τα… τραβηγμένα τρίποντα του Σπανούλη, δεν βρήκαν στόχο.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους):  Ντέιβις 8, Πάνγκος 14 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Τουπάν, Γιανκούνας 12 (5/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλάκνις 14 (4/7 τρίποντα), Μίτσιτς 11 (1 τρίποντα, 4/4 βολές),  Ουάιτ 4, Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 5 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛίν 9 (5/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Τολιόπουλός, Παπαπέτρου 13 (1/4 τρίποντα), Σπανούλης 10 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Στρέλνιεκς 8 (1/7 τρίποντα), Παπανικολάου 11 (2/3 τρίποντα),  Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Ουίλτζερ, Τόμπσον 10  (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις:18/38 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 11/16 βολές, 23 ριμπάουντ (20+3), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη, 2 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 14/27 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 κοψίματα.