Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκησε και ελπίζει για οκτάδα ο Ερυθρός Αστέρας!
| 2018-03-02 22:20:00

Νίκησε και ελπίζει για οκτάδα ο Ερυθρός Αστέρας!

Δύσκολο, αλλά θα το παλέψει.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ερυθρός Αστέρας, καθώς ύστερα από την ήττα από την Μπάμπεργκ νίκησε εντός έδρας τη Μάλαγα με 80-76 για την εικοστή τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές, αλλά λίγο έλειψε στο τέλος να χάσουν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι, όμως, ήταν ψύχραιμοι και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (11-6) με τρίποντο του Λάζιτς. Η Μάλαγα ανέβασε την απόδοση της και έφερε το ματς στα ίσια (19-19). Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χεράκι – χεράκι στο σκορ (24-24).

To ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ερυθρός Αστέρας και η Ουνικάχα Μάλαγα ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου (30-32). Σ΄εκείνο το σημείο οι Σέρβοι “έτρεξαν” ένα μικρό σερί 7-0 και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (37-32). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ μέχρι και το ημίχρονο, καθώς πήγαν στα αποδυτήρια στο +3 (40-37).

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα του Ερυθρού Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με νέο σερί 7-0 “εκτόξευσε” τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα (47-37). Οι Σέρβοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κράτησαν αυτό το προβάδισμα τους  μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου (62-52).

Η Μάλαγα έκανε την αντεπίθεση της στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο σερί 5-0 έριξε τη διαφορά (62-57), ενώ πλησίασαν και στους 3 πόντους (65-62). Οι φιλοξενούμενοι 1:19′ πριν το τέλος μείωσαν σε 74-70, αλλά Μπιέλιτσα 51” πριν τη λήξη αύξησε τη διαφορά στους 6 (76-70).

Η Μάλαγα μείωσε εκ νέου στους 4 (76-72) 42” πριν τη λήξη με καλάθι του ΜακΚάλουμ, ενώ ο Μπρουκς 12” πριν το τέλος μείωσε σε 76-74. Ο Ρότσεστι ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και έστειλε ξανά τη διαφορά στους τέσσερις (78-74). Ο Βαζίνσκι μείωσε στα 2” σε 78-76, ενώ ο Νταβίντοβατς με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 40-37, 62-52, 80-76

Πηγή: ebasket.gr