Facebook Pixel ΠΑΟΚ - Καρσίγιακα 74-68
| 2018-03-06 21:27:00

Τα... χάλασε στο τέλος η ΠΑΟΚάρα, αλλά μπορεί την πρόκριση!

Νίκησε την Καρσίγιακα με 74-68 και πήρε προβάδισμα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και βρέθηκε μέχρι και στο +19 κόντρα στην Καρσίγιακα. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, ωστόσο, έκαναν πολλά λάθη στο φινάλε, με αποτέλεσμα να πάρουν μεν τη νίκη με 74-68, αλλά έχασαν την ευκαιρία να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά εν όψει της ρεβάνς στην Τουρκία.

Εάν ο Δικέφαλος καταφέρει να υπερασπιστεί αυτό το +6, τότε θα προκριθεί στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-4 ενώ ο Τζάκσον έκανε το 12-6. Το 17-10 το διαμόρφωσε ο Τζόουνς, η Καρσίγιακα μείωσε σε 17-13 ενώ στην συνέχεια το σκορ έγινε 20-13. Ο Χαραλαμπόπουλος χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (20-14) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-16.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου οι Τούρκοι ισοφάρισαν (20-20 στο 12′), ο Πέτεγουεϊ “ξεκόλλησε” τους “ασπόμαυρους” (23-20) και ακολούθησε καλάθι του Κρουμπάλι (25-20). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -2 (27-25 και 30-28), στο 32-28 χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Μαργαρίτης και η Καρσίγιακα προηγήθηκε (32-33). Στο τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ κέρδιζε με 39-37.

Στο 33′ οι “ασπρόμαυροι” είχαν ένα +6 (43-37), ο Χρυσικόπουλος κάρφωσε (45-39) και ο Πέτεγουεϊ έγραψε το 47-39. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (49-40, με τον Τζάκσον να έχει 13 πόντους) ενώ ο Κατσίβελης έδωσε αέρα 12 πόντων (54-42) στον “Δικέφαλο”. Στο 30′ οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά με 55-44.

Στο 33′ η Καρσίγιακα ήταν στο -9 (57-48), ο “Δικέφαλος” πήρε αέρα 10 πόντων (62-50) μετά από καλάθι του Κατσίβελη (οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο έδειχναν να έχουν βγει εκτός ρυθμού και δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά) και ο Μαργαρίτης έκανε το 64-50. Οι “ασπρόμαυροι” ξέφυγαν με 69-50 και κάπου εκεί ο Γουότερς ξεκόλλησε τους Τούρκους (69-54 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του). Ο Γκος χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, η Καρσίγιακα μείωσε σε 71-61 και τελικά ο ΠΑΟΚ (έκαν… κοιλιά στην απόδοσή του στα τελευταία λεπτά) επικράτησε με 74-68.

Δεκάλεπτα: 20-16, 39-37, 55-44, 74-68

ΠΑΟΚ: Χαραλαμπόπουλος, Χρυσικόπουλος 2, Γκος 13 (2), Τζάκσον 13 (1), Τζόουνς 3 (1), Κατσίβελης 10 (1), Κόνιαρης 3 (1), Κρουμπάλι 10, Μαργαρίτης 9 (1), Πέτεγουεϊ 9 (1), Τσόχλας, Ζάρας 2

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: Μπάνιτς 6, Γκιουλασλάν, Τζόουνς 13 (1), Κένεντι 16 (1), Τουρέν 8, Ουγκουρλού 10, Γουότερς 10, Γουντ 5

ΠΗΓΗ: ebasket.gr