Facebook Pixel Sportdog.gr | Παναθηναϊκή ψυχή! Θύμισε τον Εξάστερο και «καθάρισε» στη Μαλάγα με μάγκικη ανατροπή
| 2018-03-16 23:46:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Μεγάλη νίκη για το Τριφύλλι με 90-79!

Παρά το γεγονός ότι έπαιξε άσχημα στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 14 πόντους, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρίβερς (24π.) έφυγε νικητής από τη Μάλαγα με 90-79!

Οι Πράσινοι πήραν έτσι μια πολύ σημαντική νίκη, που ανέβασε το ρεκόρ τους στην Ευρωλίγκα στο 15-11.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το 6’ (14-12), ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Παναθηναϊκός άρχισε να μην λειτουργεί καλά στην επίθεση. Το Τριφύλλι έβγαλε μεν ορισμένες καλές άμυνες που του προσέφεραν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, αλλά η αδυναμία του να βρει λύσεις στο «5 εναντίον 5» έδωσε την ευκαιρία στη Μάλαγα να ξεφύγει στο σκορ. Οι Ισπανοί άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά και πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (33-22) στο 14’. Η διαφορά άγγιξε την μεγαλύτερη τιμή της στο πρώτο ημίχρονο στο 17’ (37-24), με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά σπασμωδικά. Οι Πράσινοι μείωσαν στους (39-30) στο 18’, όμως τελικά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο όντες πίσω με 12 (44-32).

Οι Πράσινοι βελτιώθηκαν στην 3η περίοδο και με μπροστάρηδες τους Ρίβερς, Τζέιμς και Καλάθη μείωσαν τη διαφορά. Το -12 έγινε -8 (60-52) στο 28’ και σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι. Οι Πράσινοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια με αιφνιδιασμούς και τρίποντα. Έτρεξαν ένα φοβερό σερί 16-0 και βρέθηκαν να προηγούνται με 68-60 στο 32’!

Η Μάλαγα επιχείρησε και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, φτάνοντας μέχρι στην ισοφάριση (72-72) στο 35’, όμως ο Παναθηναϊκός «σκλήρυνε» ξανά την άμυνά του, βρήκε μεγάλα τρίποντα από Λεκαβίτσιους-Ρίβερς και δεν πέταξε στα… σκουπίδια την μεγάλη ανατροπή που πέτυχε, παίρνοντας τη νίκη με 90-79.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το σερί 16-0 που έτρεξε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, η «αφύπνιση» του Τριφυλλιού, που στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσε θεαματικά τα ποσοστά του, και η τρομερή άμυνα που έπαιξε στα κρίσιμα σημεία.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Κέι Σι Ρίβερς πήρε… φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους και 6/10 τρίποντα, ενώ μέτρησε επίσης 5 κλεψίματα και 2 ασίστ!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά δεν «κατέρρευσε», κάτι που του συμβαίνει συχνά σε εκτός έδρας παιχνίδια, αλλά αντίθετα επέδειξε ψυχραιμία και χαρακτήρα νικητή, πετυχαίνοντας μια πολύ σπουδαία νίκη με ανατροπή.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ρέι ΜακΚάλουμ ήταν άστοχος με συνολικά 3/10 σουτ και έμεινε στους 7 πόντους.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Παρά το γεγονός ότι η ομάδα τους δεν κυνηγά τίποτα πλέον στην Ευρωλίγκα, οι φίλαθλοι της Μάλαγα δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Στις εξέδρες βρέθηκαν και περίπου 100 οπαδοί του Παναθηναϊκού, που έκαναν αισθητή την παρουσία τους!

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα):  Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 7 (1),  Ντίαθ 6, Σάλιν 3 (1), Ντίεθ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 19 (2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Βατσίνσκι  3 (1), Μπρουκς 14 (1), Όγκουστιον 11 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σουάρεθ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ):  Σίνγκλετον 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρίβερς 24 (6/10 τρίποντα), Τζέιμς 10, Πέιν 2, Γκιστ 16 (6 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιος 10 (2), Γκάμπριελ 2, Όγκστ, Καλάθης 12 (8 ριμπάουντ, 11 σίστ), Αντετοκούνμπο 4.

Ομαδικά στατιστικά - Ουνικάχα Μάλαγα:  15/35 δίποντα, 10/28  τρίποντα, 19/21 βολές, 19-8 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 30/39 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 3/8 βολές, 22-10 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7λάθη, 2τάπες.