Facebook Pixel Sportdog.gr | Δύσκολη νίκη επί του Κοροίβου και ξανά τρίτος ο Προμηθέας!
| 2018-04-15 21:07:00

Δύσκολη νίκη επί του Κοροίβου και ξανά τρίτος ο Προμηθέας!

Ζορίστηκαν, αλλά κέρδισαν (75-70) οι Πατρινοί.

Στο “κυνήγι” της τρίτης θέσης της κανονικής διάρκειας παρέμεινε ο Προμηθέας, καθώς κέρδισε στην Πάτρα τον Κόροιβο με 75-70 και πλέον βρίσκεται πίσω μόνο από τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό (ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση). Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους και διεκδίκησαν μέχρι το τέλος τη νίκη. Η ομάδα της Πάτρας, όμως, άντεξε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Προμηθέας Πατρών ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και με τρίποντο του Λίποβι προηγήθηκε με 14-5. Ο Κόροιβος με ένα μικρό 4-0 μείωσε στους 5 (14-9), αλλά η ομάδα της Πάτρας ανέβασε γρήγορα τη διαφορά (19-11, ενώ με τρίποντο του Χολ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (22-11). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πριν το τέλος της πρώτης περιόδου να μειώσει σε 22-13 με καλάθι του Κεμπ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και 2,14′ πριν το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 34-24. Σ΄εκείνο το σημείο ο Κόροιβος “ξύπνησε” και με σερί 8-0 μείωσε στους 2 (34-32) με τον Ντεκόζι να είναι πρωταγωνιστής με συνολικά 14 πόντους. Ότι έχτισαν οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου το “διέλυσαν” στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, καθώς δέχτηκαν σερί 5-0 και βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με 7 πόντους (39-32).

Ο Κόροιβος, όμως, δεν τα παράτησε και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου “έτρεξε” σερί 6-0 και μείωσε ξανά στον έναν πόντο (39-38). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κολλημένοι στον Προμηθέα μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Πάτρας απάντησε με δικό της σερί και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά ξανά με διψήφιο προβάδισμα (58-48).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν “σκληρό καρύδι” και στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να πλησιάσουν ξανά στο σκορ (63-57). Το σερί συνεχίστηκε και με το πρώτο τρίποντο του Πόσλεϊ στο ματς μείωσαν στους 3 πόντους (63-60). Ο Νίκος Γκίκας έδωσε “ανάσα” στην ομάδα του, καθώς με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά και πάλι στους 6 (66-60).

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρήκαν λύσεις στην επίθεση ύστερα από ώρα και 1,19′ πριν το τέλος προηγήθηκαν με 71-64. Ο Πόσλεϊ με νέο τρίποντο μείωσε σε 71-67 19” πριν το τέλος. Ο Λίποβι με 2/2 βολές έκανε το 73-67, αλλά ο Πόσλεϊ και πάλι με μακρινό τρίποντο 10” πριν τη λήξη μείωσε σε 73-70.

O Λίποβι 9,3” πριν το τέλος ήταν και πάλι ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και έδωσε διαφορά ασφαλείας στον Προμηθέα (75-70). Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος και η ομάδα της Πάτρας πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-32, 58-48, 75-70

Πηγή: ebasket.gr