Facebook Pixel Sportdog.gr | Έπαιξε μόνο για ένα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός
| 2018-11-29 18:55:00

Έπαιξε μόνο για ένα δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός μόνο για ένα δεκάλεπτο κόντρα στην Χατάι, με την τουρκική ομάδα να ανεβάζει... στροφές από το δεύτερο δεκάλεπτο και να φτάνει στη νίκη (71-55).

Η τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων της Euroleague βρήκε τον Ολυμπιακό στην Τουρκία να αντιμετωπίζει την Χατάι. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-15.

Η τουρκική ομάδα από το δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε... γκάζι και δίχως να κοιτάξει πίσω έφτασε στη νίκη, με τις νταμπλούχες Ελλάδος να μένουν χωρίς νίκη με το πέρας 4 αγωνιστικών, την ίδια στιγμή που η τουρκική ομάδα έφτασε στο 2-2 με την επικράτηση αυτή.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με την Σπυριδοπούλου (10-11, 8'). Η τουρκική ομάδα βρήκε λύσεις από την Σνύτσινα και ανέτρεψε την κατάσταση, παίρνοντας προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπου (16-15).

Οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η Χατάι βρήκε λύσεις και ανέβασε τη διαφορά με την Κοκσάλ (24-17, 12'). Η Αμπντελκαντέρ, λίγο αργότερα έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-17, 14'), με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει λύσεις. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, για το 41-28.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στο δεύτερο μέρος. Η Χατάι συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με τον Ολυμπιακό να «ροκανίζει» τη διαφορά με την Τόμας (46-37, 26'). Αμπντελκαντέρ και Τζόνσον έδωσαν λύσεις στις γηπεδούχες, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +16 για την Χατάι (56-42).

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να μαζέψει τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 18 πόντους με την Πάρις (62-44, 35'). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος, με την Χατάι να φτάνει στη νίκη και τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς νίκη με το πέρας 4 αγωνιστικών.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 41-28, 56-42, 71-55.

Πηγή: sdna.gr