Facebook Pixel Sportdog.gr | «Βυθίστηκε» κι άλλο ο Άρης, «αυτοκτονία» για Πανιώνιο - Ανάσα για το Ρέθυμνο
| 2018-12-15 19:52:00

«Βυθίστηκε» κι άλλο ο Άρης, «αυτοκτονία» για Πανιώνιο - Ανάσα για το Ρέθυμνο

Ματσάρες και σήμερα στο πρωτάθλημα Basket League.

Περιστέρι - Πανιώνιος: Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το Περιστέρι κέρδισε τον Πανιώνιο (74-71) που... αυτοκτόνησε στα τελευταία λεπτά. Δεν είδαν καθαρό φάουλ στον Μπέρι οι διαιτητές στα 37" πριν το τέλος, ανέβηκε στο 8-1 η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Το ματς στο Περιστέρι είχε εξέλιξη θρίλερ, καθώς ο Πανιώνιος παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο και έφερε στα... σχοινιά την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Τελικά, ο «Ιστορικός» έχασε το προβάδισμα που απέκτησε στο 33ο λεπτό (52-60) και ηττήθηκε από τους γηπεδούχους με 74-71, σε ένα φινάλε που τα είχε όλα!

Με το σκορ στο 72-71, ο Πανιώνιος διαμαρτύρεται σωστά για καθαρό φάουλ του Βασιλόπουλου στον Μπέρι το οποίο δεν σφυρίχτηκε ποτέ, ενώ  λίγο νωρίτερα δόθηκε αμφισβητούμενο φάουλ του Όστιν στον Μπεντίλ. Τελικά, ο Μπέρι αστόχησε, το Περιστέρι πήγε στις βολές για το 74-71 και το άστοχο τρίποντο του Σίνγκλερ ολοκλήρωσε το ματς χωρίς επιτυχία για τον Πανιώνιο, που έμεινε στο 3-6. Στο 8-1 η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Με τους Μπέρι και Χάρις να πρωταγωνιστούν, ο Πανιώνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε με 13-7 στο 5ο λεπτό. Αυτό πάντως δεν πτόησε τους γηπεδούχους, που έβγαλαν γρήγορα αντίδραση για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (21-18).

Το Περιστέρι δεν μπόρεσε πάντως να ξεφύγει, καθώς ο Πανιώνιος έβρισκε συνεχώς λύσεις και απαντούσε σε κάθε προσπάθεια... κυριαρχίας των γηπεδούχων και του εξαιρετικού Γκρέι. Έτσι, η διαφορά στο ημίχρονο έμεινε σε... χαμηλά επίπεδα για το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη (38-34).

Το ντέρμπι είχε πάρει... σάρκα και οστά, με τον Πανιώνιο να παραμένει σταθερά μέσα στο ματς και να περνά μπροστά στο σκορ (45-47) στο 26ο λεπτό. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου είχε καλή ψυχολογία και το Περιστέρι παρουσίασε δυσκολία στο επιθετικό κομμάτι, ωστόσο οι γηπεδούχοι κράτησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-51).

Η τέταρτη περίοδος ήταν μία διαφορετική ιστορία και αυτό... δημιουργήθηκε από την εξαιρετική παρουσία του Πανιωνίου. Ο «Ιστορικός» βρήκε σκορ από Μπέρι και Σίνγκλερ, κάτι που έφερε ως φυσικό επόμενο ένα σερί 11-3, το οποίο έδωσε στον Πανιώνιο ένα ισχυρό προβάδισμα οκτώ πόντων (52-60, 33'). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το ματς και μείωσαν λίγο αργότερα στον πόντο (61-62 και 63-64), με τον Μπέρι να φέρνει την ομάδα του στο +4 (63-67) με έμμεσο τρίποντο στο 38ο λεπτό.

Το... θρίλερ συνεχίστηκε, με τον Μπεντίλ να ισοφαρίζει σε 69-69, 90" πριν το τέλος. Ο Γκανέζος ισοφάρισε ξανά λίγο αργότερα (71-71), ενώ με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι (72-71), 40" πριν την λήξη. Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 74-71, αφού ο Σίνγκλερ αστόχησε στο τρίποντο που θα οδηγούσε το ματς στην παράταση.

Δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71

Ανώτερος ο Προμηθέας, σε... περιπέτειες ο Άρης

Ο Προμηθέας στα πρώτα 30 λεπτά ήταν ο κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, σε άμυνα και επίθεση και αυτό που έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί ακόμα και με 51-31. Ο Άρης σε εκείνο το διάστημα ήταν προβληματικός σε όλους τους τομείς, άστοχος και χωρίς προσπάθεια να αλλάξει κάτι από τον πάγκο. Το «ξύπνημα» του στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε αργά, μιας και έπρεπε να επιστρέψει από το -20, κάτι που δεν έγινε ποτέ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Προμηθέας ήταν ο λιγότερο… άστοχος σε σχέση με τον Άρη. Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο επέβαλλαν τον ρυθμό τους και το έδειχναν λεπτό με το λεπτό, όταν και προηγήθηκαν με 15-13 στο 10ο λεπτό και με 30-23 στο 19ο λεπτό, πριν το 30-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι επέβαλλαν τον γρήγορο ρυθμό τους, τον οποίο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει ο Άρης ο οποίος συνέχισε να είναι άστοχος. Η διαφορά άρχισε να αυξάνεται, έφτασε στους 15 πόντους (45-30) και έκλεισε στους 20 πόντους (51-31) στο 30ο λεπτό, με το επιμέρους σκορ να είναι 21-6 για την ομάδα της Πάτρας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε να κάνει… επική ανατροπή. Κατάφερε με τον Μποχωρίδη να είναι ο κορυφαίος, να μειώσει ακόμα και στους επτά πόντους (63-56) στο 38ο λεπτό. Αλλά δεν είχε τις δυνάμεις, την τύχη για την ανατροπή, ο Λίποβι «τιμώρησε» τα λάθη και έτσι ο Προμηθέας επικράτησε με 71-61.

«Ανάσα» για Ρέθυμνο!

Το Ρέθυμνο πήρε βαθιά ανάσα νικώντας την Κύμη (78-64), την οποία «βύθισε» ακόμα περισσότερο.

Σε ματς με άρωμα... τελικού για τη σωτηρία, οι Κρητικοί του Βαγγέλη Ζιάγκου παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι, μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και έφτασαν σε μια νίκη - ανάσα (2-7 ρεκόρ). Από την άλλη, το σύνολο του Ισίδωρου Κουτσού αντέδρασε στην τρίτη περίοδο όταν βρισκόσταν πια πίσω με διψήφιες διαφορές, δεν κατάφερε να γυρίσει το σκορ, ηττήθηκε και... βυθίστηκε στο 1-8. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Ελάιζα Τζόνσον (20π.) - Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (23π.), ενώ από την Κύμη ξεχώρισε ο Σκοτ Σαγκς (19π.).

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα (10-2 στο 4' και 18-8 στο 7') και έδειξαν να ελέγχουν το ματς. Όμως, οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Κρις Χόρτον (6π., 3ρ.) μείωσαν σε 23-17 στο 10'). Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ζιάγκου με πρωταγωνιστές τους Ελάιζα Τζόνσον (15π.) και Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (12π.), αλλά και με 8/12 τρίποντα, «έχτισαν» διψήφιες διαφορές (48-38 στο 20').

Στην επανάληψη ένα μικρό ξέσπασμα της Κύμης μάζεψε τη διαφορά (50-47 στο 23' και 53-52 στο 27'), με τους Ευβοιώτες να πιέζουν με μια άμυνα ζώνης. Όμως, το Ρέθυμνο βρήκε τα σουτ, έκανε ένα σερί 8-0 σε 3' και πήρε για τα καλά το «πάνω χέρι» και πάλι (61-52 στο 30'). Ο Ανδρέας Χριστοδούλου είχε βγει μπροστά και με δικό του τρίποντο έδωσε ένα νέο +10 στους Κρητικούς (64-54 στο 34'), με την κατάσταση να μην αλλάζει δραματικά μέχρι το φινάλε (78-64) και το Ρέθυμνο να παίρνει και μια καλή, διψήφια διαφορά (+14).

Τα Δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64