Facebook Pixel Sportdog.gr | Ξέσπασε... λόγω Ολυμπιακού!
| 2018-12-18 20:41:00

Ξέσπασε... λόγω Ολυμπιακού!

Άνετη νίκη για την Εφές μετά το ΣΕΦ, με 106-68 κόντρα στη Μπουντούτσνοστ.

Η Εφές δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Μπουντούτσνοστ και έφτασε σε μία άνετη νίκη (106-68), έχοντας σε πρώτο πλάνο τον Ροντρίγκ Μπομπουά.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άφησε πίσω της τις ήττες από Ρεάλ και Ολυμπιακό με... ιδανικό τρόπο, καθώς επικράτησε με άνεση της Μπουντούτσνοστ (106-68) στην Τουρκία. Η Εφές είχε σε πρώτο πλάνο τον Ροντρίγκ Μπομπουά, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του με 22 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ καλή εμφάνιση για τους νικητές, που ανέβηκαν στο 9-4, έκαναν και οι Μπροκ Μότουμ (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Κρούνοσλαβ Σίμον (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).  Πάλεψε ο Ερλ Κλαρκ (21 πόντοι) από τους φιλοξενούμενους (3-10).

Σε υψηλό τέμπο ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Τουρκία. Η Εφές προηγήθηκε νωρίς με 15-8 και παρά την μικρή επιστροφή της Μπουντούτσνοστ (24-20, 8'), έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (29-20).

Αρκετά πιο ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος. Με τους Κλαρκ και Τζάκσον να βρίσκουν σκορ, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί, όμως η Εφές είχε πάντα απαντήσεις, κυρίως με τους Μπομπουά (19 πόντοι στα πρώτα 20 λεπτά) και Σιμόν. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα οκτώ πόντων (49-41).

Το παιχνίδι «καθάρισε» ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο. Η Εφές βγήκε στο παρκέ με το πόδι στο γκάζι και... σάρωσε τα πάντα στο πέρασμά της, με το επιμέρους 32-12 να δείχνει με τον πλέον χαρακτηριστικό τρόπο την εικόνα της αναμέτρησης. Έτσι, η Εφές έφτασε στο +28 (81-53) και το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να φτάνουν άνετα στο τελικό 106-68.

Δεκάλεπτα: 29-20, 49-41, 81-53, 106-68

Πηγή: sdna.gr