Facebook Pixel Κολοσσός Ρόδου - Ρέθυμνο: Νίκησε το Ρέθυμνο και πήρε ανάσα ο Κολοσσός
| 2018-12-22 17:07:00

Νίκησε το Ρέθυμνο και πήρε ανάσα ο Κολοσσός

Νίκη παραμονής για τον Κολοσσό με 74-63 κόντρα στο Ρέθυμνο στο “Βενετόκλειο”, εξασφαλίζοντας μια καλή διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Κολοσσός Ρόδου - Ρέθυμνο: Στο ντέρμπι της ουράς της 10ης αγωνιστικής της Basket League, η ομάδα της Ρόδου πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη με το Φλεβαράκη στον πάγκο και ανέβηκε στο 2-7 (εκκρεμεί το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό), με τους Κρητικούς να βυθίζονται ακόμη περισσότερο στο 2-8 και να βρίσκονται στις θέσεις υποβιβασμού.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράουνινγκ με 14 πόντους και 4/6 τρίποντα, με τον Ντιγκς να προσθέτει άλλους 6 και να μαζεύει 11 ριμπάουντ και να μοιράζει 4 ασίστ. Από τους Κρητικούς ξεχώρισε ο Μπαρτ με 21 πόντους και 3 ασίστ.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 5-0 στο 2′, με το Ρέθυμνο να μην μπορεί να βρει στόχο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά και προηγήθηκαν με double σκορ (18-9) στο 2’20”, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-11. Στη αρχή της δεύτερης περιόδου οι Κρητικοί ισορρόπησαν το ρυθμό και έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους (20-16), όμως η ομάδα της Ρόδου “ανέβασε” στροφές και τη διαφορά πάνω από τους 10 (32-21) ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, με το ημίχρονο τελικά να τελειώνει στο +15 για τον Κολοσσό (36-21).

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Κολοσσός ήταν ανώτερος και μπήκε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έβρισκε εύκολα σκορ, με το Ρέθυμνο να απαντάει, καθώς εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους, όμως η γηπεδούχοι έκλεισα στο +18 (59-41) το τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να διεκδικήσει ότι μπορεί. Κατάφερε να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφια νούμερα, όμως ο Κολοσσός άντεξε και το παιχνίδι τελείωσε με το σκορ στο 74-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-21, 59-41, 74-63

Κολοσσός Ρόδου (Φλεβαράκης): Γεωργάκης 4, Ντιγκς 6(11 ριμπ., 4 ασ.), Μπράουνινγκ 14(4), Γκιμπς 13, Πίνκστον 14, Μαυροειδής 6, Μπιλής, Γεωργαλής 3, Τσούπκοβιτς 5, Παπαδάκης, Δημάκος, Κάρτερ 9

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Τζόνσον 13, Χριστοδούλου 5, Μπαρτ 21(3), Κλάντον 2, Ντάνιελς 12(9 ριμπ.), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Μπράσι Ντέιβις 6, Κουρέπης, Τζόουνς 4

Πηγή: ebasket.gr